Rozwój transportu kolejowego – projekty linii kolejowych
Data: lip 1, 2021 Kategoria: Firmy usługowe, Przedsiębiorcy z WarszawyKolej tak jak inne środki transportu masowego z każdym rokiem rozwijają się coraz bardziej. Poprawia się sposób ich działania, punktualność, skraca się czas potrzebny na podróż i to wszystko dzięki rozwojowi technologicznego oraz odpowiedniemu projektowaniu kolei. To właśnie proces projektowania linii kolejowych ma znaczący wpływ na optymalizację ich działania. Dobrze zaprojektowana kolej to gwarancja sprawnego działania, niezawodności i dostępności dla każdej osoby w większości regionów Polski. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z transportu kolejowego, a to wymaga od kolei stosowania coraz to nowszych i bardziej dopracowanych rozwiązań oraz inwestowania w rozbudowę dotychczasowych linii kolejowych, po to, aby zwiększyła się ich przepustowość. Jest to niezbędne, aby transport kolejowy poradził sobie z tak dużą ilością osób, jaka chce skorzystać z tego środka transportu.
Projekty kolejowe
Projekty linii kolejowych wykonywane są przez wykwalifikowanych i posiadających odpowiednie uprawnia specjalistów. Ma to na celu zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa oraz jakości transportu kolejowego. Dokumentacja projektowa wykonywana jest na każdym etapie inwestycji i dzięki temu generalny wykonawca otrzymuję kompleksową usługę projektową, dzięki czemu prace przebiegają szybko i sprawnie. Opracowania projektowe mogą dotyczyć koncepcji projektowych, projektów budowlanych, projektów fazowań, projektów usuwania kolizji międzybranżowych, projektów wykonawczych oraz dokumentacji podwykonawczej, a także projektów organizacji ruchu (stałej i czasowej).
Projekty kolejowe mogą obejmować swoim zasięgiem urządzenia stacyjne takie jak komputerowe systemy stacyjne, urządzenia przekaźnikowe, urządzenia elektromechaniczne, systemy liczników osi i wiele innych. Projektowane mogą być także systemy zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych, urządzenia szlakowe np. jednodostępowa blokada liniowa, samoczynna blokada liniowa SBL czy też system zerowania liczników osi dla SBL. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest również zastosowanie w kolei interfejsów umożliwiających łączenie dowolnych układów w zakresie sterowania ruchem kolejowym, tak aby tworzyły spójny system, realizujący zadaną funkcję.
Rozwój kolei na przestrzeni ostatnich lat
W ostatnich latach transport w Polsce mocno się rozwinął, co sprawiło, że działa on dużo sprawniej i jest zdecydowanie wydajniejszy. Tak samo jest w przypadku kolei, która z roku na rok rozwija się i ulepsza, dostarczając coraz to nowszych rozwiązań, mających na celu polepszenie komfortu, a także przyspieszenie i ułatwienie podróżowania tym środkiem transportu publicznego. W Polsce można zauważyć wiele zmian na lepsze m.in. nowy tabor, remonty linii kolejowych, nowe dworce kolejowe, nowe perony i wiele więcej. Coraz bardziej inwestuje się także w nowe technologie, które pozwalają na automatyzację wielu procesów, czyniąc tym samym kolej dużo wydajniejszą i szybszą w działaniu.
Głównym celem rozwoju jest zwiększenie przepustowości i jakości sieci kolejowych, przede wszystkim dla ruchu towarowego, a także świadczenie usług dostępu do infrastruktury kolejowej na wysokim, europejskim poziomie. Ciągłe ulepszanie przepustowości kolei jest bardzo ważne i widać to najlepiej w godzinach szczytów komunikacyjnych, czyli w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy to ruch jest największy. W takich godzinach kumuluje się ruch pociągów lokalnych i dalekobieżnych, co może stwarzać różnego rodzaju komplikacje. Dlatego tak ważny jest ciągły rozwój i ulepszanie kolei poprzez innowacyjne i trafne projekty.
Najnowsze rozwiązania stosowane w kolei – urządzenia SRK i ich możliwości
System sterowania ruchem kolejowym (SRK) jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pojazdów szynowych, które przemieszczają się po sieci kolejowej. Pierwsze rozwiązania kontrolujące ruch kolejowy oparte były na układach przekaźnikowych i prostych układach komputerowych. Aktualnie systemy te są dużo bardziej zaawansowane i pozwalają kontrolować naprawdę bardzo duży obszar sieci kolejowej. Dzięki temu, w bardzo łatwy sposób można zadbać o to, aby ruch kolejowy odbywał się w sposób prawidłowy i w pełni bezpieczny. To właśnie dzięki temu systemowi transport kolejowy jest obecnie tak bezpieczny i sprawny.
Urządzenia SRK działające w kolei można podzielić na urządzenia kontroli prowadzenia pociągów, systemy liniowe, stacyjne, systemy zdalnego sterowania, urządzenia zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych czy też urządzenia odpowiadające za sterowanie rozrządem. Wszystkie te urządzenia pełnią bardzo ważne funkcji w kolei i to dzięki nim ten środek transportu jest tak bezpieczny.