Łóżka obniżane – idealne dla małego pacjenta

Łóżka dla małych pacjentów powinny być dostosowane do ich potrzeb nie tylko pod kątem wielkości łózka, ale i komfortu dla dziecka i jego opiekuna.

Jednym z praktyczniejszych rozwiązań stosowanych w placówkach medycznych i ośrodkach rehabilitacyjnych są łóżka obniżane. Dostosowanie wysokości łóżka tak, by dziecko mogło samodzielnie zejść lub by opiekun mógł zająć się pacjentem bez przeciążania własnego kręgosłupa bywa niezwykle przydatne.

Dlaczego łóżka obniżane są takim fenomenem i jak wybrać najlepsze?

 

Najważniejsze cechy łóżek dla dzieci – jak wybrać łózko obniżane?

Fenomen łóżek obniżanych stosowanych jako łózka rehabilitacyjne dla dzieci i dorosłych wynika z możliwości dostosowania wysokości leża zarówno do potrzeb pacjenta, jak i opiekuna. Regulowana wysokość zapewnia znacznie większy komfort dla pacjenta, który może mieć problemy ze schodzeniem z łóżka nie mając możliwości dosięgnięcia stopami do ziemi, ale też dla opiekuna który przy zbyt niskim łóżku będzie narażony na nadmierny wysiłek podczas pracy z pacjentem. Łóżka obniżane posiadają też najczęściej opcje regulacji leża, kąta nachylenia zagłówka czy podnoszenia części pod stopami, co dodatkowo ułatwia zapewnienie pacjentowi komfortu i możliwość zmiany pozycji leżenia i siedzenia bez nadwyrężania organizmu.

Wybierając łóżko rehabilitacyjne dla dzieci, czy to do placówki medycznej czy prywatnego domu w którym pacjent przebywa przez większość swojego czasu leczenia, warto zwrócić uwagę na komfort jaki oferuje samo łóżko. O ile wybór dobrego materaca jest niezwykle ważny, sama konstrukcja łóżka i możliwości jego odpowiedniego ustawienia będą znacząco wpływały na wygodę leżenia i siedzenia. Funkcje takie jak elektroniczne sterowanie, kółka ułatwiające przemieszczanie łóżka, zabezpieczające barierki chroniące dziecko przed wypadnięciem z łóżka czy dodatkowe akcesoria jak stolik lub wysięgnik z uchwytem poniosą jakość łóżka i sprawią, że korzystanie z niego będzie pozytywnym dodatkiem do procesu leczenia.

łóżko dla małego pacjenta

Obniżane łóżka dla dzieci to oczywiście także łóżka kolorowe. Mogłoby się wydawać że w łóżkach szpitalnych i rehabilitacyjnych estetyka jest najmniej ważna, ale w przypadku małych pacjentów kolorowe elementy konstrukcji łóżka czy możliwość ich personalizacji naprawdę zmieniają sposób, w jaki łóżko jest postrzegane. Mebel, który służy przede wszystkim leczeniu nie będzie kojarzył się z surowymi warunkami szpitalnymi, ale przytulnym kącikiem w którym dziecko i rodzic czują się dobrze. Dla procesu leczenia jest to naprawdę ważne.

 

Zalety łóżek obniżanych dla dzieci

Wykorzystanie łóżka z regulowaną wysokością w ośrodku rehabilitacyjnym, szpitalu czy domu małego pacjenta daje znacznie większą swobodę opiekunowi, który na co dzień zajmuje się maluchem. Podniesienie wysokości łózka do komfortowej dla opiekuna pozwala na przebieranie, mycie czy ćwiczenie z małym pacjentem bez konieczności schylania się i przeciążania kręgosłupa, jednocześnie pozostawiając opcję ustawienia łóżka blisko podłogi jeśli dziecko rozpocznie pracę nad samodzielnym wstawaniem i schodzeniem z łóżka.

Łóżka obniżane pozwalają dostosować wysokość materaca do wieku pacjenta. Dzięki temu, że są tworzone z myślą o malutkich i nieco starszych pacjentach, rehabilitacyjne łóżka dla dzieci mogą służyć od wczesnych lat dziecięcych i sprawdzać się nawet u starszej młodzieży. Jak nie trudno zauważyć, w przypadku starszego dziecka podniesienie poziomu łóżka do góry i dopasowanie go do wzrostu dziecka będzie wygodniejsze dla samego pacjenta.

łóżko dla dzieci

Przykładowy model medycznego łóżka dla dzieci.

 

Zakup łóżka obniżanego dla dziecka

Łóżka z regulowaną wysokością są optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy muszą spędzać znaczną część swoich dni w pozycji leżącej, w łóżku, najczęściej bez możliwości samodzielnego zajęcia się swoimi potrzebami. Rozwiązanie takie warto zastosować nie tylko w ośrodkach rehabilitacyjnych i w szpitalu na oddziałach dziecięcych, ale także we własnym domu jeśli zajmujemy się małym pacjentem z poważnymi problemami zdrowotnymi wymagającymi zachowania pozycji leżącej. Wygodne łózko w takich sytuacjach to podstawa.

Gdzie szukać właściwych modeli? Przede wszystkim w sklepach specjalistycznych, dostępnych także online, oferujących dużą różnorodność łóżek rehabilitacyjnych i medycznych dla dzieci stworzonych przez sprawdzonych, certyfikowanych producentów. Łóżko takie będzie inwestycją, ale będzie miało duży wpływ na codzienny komfort i samopoczucie dziecka. Standardowe łóżko domowe czy kanapa nie są w stanie zapewnić małemu pacjentowi właściwych warunków leczenia.