Kiedy i jak posprzątać po morderstwie, aby nie utrudniać pracy służbom?

Morderstwo to najgorsza ze zbrodni, która wymaga złapania i ukarania winnego, by bliscy osoby tragicznie zmarłej mogły zaznać spokoju.

Niezwykle ważne jest, by miejsce zbrodni potraktować odpowiednio i nie utrudniać pracy służbom, co mogłoby doprowadzić do nierozwiązania sprawy. Sprzątaniem po zabójstwie powinna zająć się specjalna ekipa fachowców, mających do czynienia z takimi sytuacjami i znająca procedury.

Jak wygląda postępowanie służb w przypadku morderstwa?

Po odkryciu zwłok i wezwaniu pogotowia ratunkowego lub policji, na miejsce przyjeżdżają służby medyczne. Lekarz stwierdzający zgon wystawi kartę informacyjną i na tym kończy się zadanie pogotowia ratunkowego. Po zakończeniu pracy służb medycznych na miejscu zbrodni powinien stawić się prokurator, który wyda decyzję o konieczności przeprowadzenia sekcji zwłok. Ciało tragicznie zmarłego należy przetransportować wówczas do zakładu medycyny sądowej lub prosektorium miejskiego czy szpitalnego, gdzie specjaliści tacy jak patomorfolog lub lekarz medycyny sądowej przeprowadzą sekcję i ustalą przyczynę zgonu. Nie może ono pozostać w domu pogrzebowym, gdzie w przypadku śmierci naturalnej oczekiwałoby na pogrzeb.

Po zabraniu zwłok, na miejsce zbrodni wkracza policja, która poszukuje i zabezpiecza wszelakie ślady mogące doprowadzić do mordercy.

Usuwanie wszelakich śladów po morderstwie możliwe jest dopiero po zakończeniu oględzin miejsca zbrodni przez Policję. Przedwczesne usuwanie krwi może spowodować zatarcie istotnych tropów, co mogłoby prowadzić do utrudnienia rozwiązania sprawy.

Działania służb: pogotowia, prokuratora czy policji powinny być możliwie jak najszybsze, ponieważ zaleganie krwi czy innych ludzkich wydzielin zbyt długo, może być niebezpieczne dla zdrowia osób mieszkających w tym samym bloku.

Jak przeprowadzić sprzątanie po zabójstwie?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, takich jak maski pełnotwarzowe, gogle, buty i kombinezon ochronny. Takie przygotowanie zagwarantuje ochronę osób sprzątających.

Na początku należy opróżnić wszystkie pomieszczenia z przedmiotów zamordowanej osoby i przekazać je do utylizacji. Tyczy się to zwłaszcza rzeczy noszących ślady krwi itp.

W przypadku znacznego rozkładu ciała konieczna jest specjalistyczna dezynfekcja, obejmująca całe pomieszczenie. W celu ochrony osób przebywających w miejscu zbrodni w późniejszym czasie należy też zabezpieczyć wszelkie potencjalnie niebezpieczne odpady. W następnym kroku trzeba wyczyścić za pomocą specjalistycznych środków chemicznych i biobójczych całe mieszkanie i odkazić je na każdej powierzchni ze śladów krwi, fragmentów tkanek, płynów ustrojowych, bakterii i wirusów za pomocą ozonowania. Zabieg ten przeprowadzany jest z zastosowaniem ozonatorów o mocy nawet do 240 g/h Ozonowanie pozwala także usunąć nieprzyjemny zapach rozkładu i całkowicie pozbyć się ptomain, zwanych inaczej trupim jadem, które są bardzo groźne dla zdrowia.

Ostatnim etapem jest dezodoryzacja miejsca morderstwa, by zlikwidować nieprzyjemny zapach krwi, rozkładu itp.

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich tych czynności, usunięciu wszelkich skażonych rzeczy i dotarciu w każdy zakamarek, mieszkanie możemy uznać za wyczyszczone. Niezwykle ważne jest, by odczekać wskazany przez profesjonalistów czas przed oględzinami mieszkania po czyszczeniu, aby wszelakie środki chemiczne zdołały się ulotnić. Wysokie stężenie używanego do dezynfekcji ozonu i innych substancji czyszczących może być niebezpieczne dla zdrowia.

zabójstwo

Kto może i powinien sprzątać miejsce zbrodni?

Miejsce morderstwa powinna sprzątać tylko i wyłącznie ekipa sprzątająca świadcząca tego typu usługi. Sprzątanie po zabójstwie wymaga odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy zarówno o przepisach prawa dotyczących tej kwestii jak i użycia silnych środków chemicznych. Standardowe sprzątanie za pomocą ogólnodostępnych środków nie pomoże w usunięciu wszelkich śladów zbrodni, takich jak krew, fragmenty tkanek, płyny ustrojowe itd. Specjalistyczne środki chemiczne powinny zaś być stosowane tylko przez doświadczone osoby, umiejące się nimi posługiwać. Nieodpowiedzialne używanie środków czyszczących czy biobójczych oraz urządzeń takich jak ozonatory może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do utraty zdrowia i życia!

Dodatkowo, miejsce morderstwa, w którym zwłoki zdążyły zacząć się rozkładać, może być bardzo niebezpieczne! Niedoświadczona osoba z łatwością może się zatruć m.in. trupim jadem.

Jesteś właścicielem miejsca, w którym doszło do zbrodni i zastanawiasz się co z nim zrobić już po wszystkich formalnościach? Skontaktuj się z firmą Vector, która skutecznie zajmie się sprzątaniem i dezynfekcją.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź