Jaki jest efekt profesjonalnego czyszczenia po zgonach?

Śmierć może wystąpić w wyniku wielu zdarzeń. Poczynając od samobójstw, przez morderstwa, a na wszelkich nieszczęśliwych wypadkach i śmierci naturalnej kończąc. Mimo różniących się okoliczności, łączy je co najmniej jedna kwestia. Jest nią czyszczenie miejsca po zgonie. Ten nieprzyjemny obowiązek często spada na rodzinę zmarłego, która zazwyczaj woli zlecić to zadanie profesjonalistom. Po co właściwie czyści się miejsce po zgonie oraz w jaki sposób to następuje?

Jakie metody wykorzystuje się do czyszczenia po zgonach?

Każdy przypadek sprzątania lokalu po zgonie powinien być traktowany indywidualnie. Natomiast metody czyszczenia winno się dostosować do poziomu rozkładu zwłok, a co za tym idzie – skali skażenia i zanieczyszczeń, które odbiły swe piętno na mieszkaniu czy też domu denata.

Czyszczenie po zgonach to wieloetapowy proces, na który składają się między innymi:

  • wyniesienie i utylizacja skażonych mebli oraz wszelkich śmieci,
  • czyszczenie termiczne sufitów i ścian,
  • odkażanie całego mieszkania specjalistycznym środkiem, który niweluje zagrożenie ze strony płynów ustrojowych, głównie krwi,
  • wydobycie oraz zabezpieczenie tkanek ciała,
  • oczyszczanie powietrza z odoru zwłok, czyli tzw. dezodoryzacja,
  • ozonowanie, a także zamgławianie, które mają na celu pozbyć się wilgotnych plam oraz powstałej pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów,
  • mikrodyfuzja, czyli zaawansowana technologia dezynfekcji polegająca na rozpyleniu w powietrzu warstwy mgły ze środkiem odkażającym,
  • oczyszczanie suchym lodem, które zwiększa szanse na oczyszczenie skażonych, acz cennych przedmiotów bez potrzeby ich utylizacji.

Odkażanie miejsca po zgonie często nie ogranicza się jedynie do oczyszczenia pomieszczenia, w którym nastąpiła śmierć, ale obejmuje również przestrzeń klatki schodowej, korytarza, windy, a nawet mieszkania sąsiada w przypadku, gdy skażenie przeszło np. przez ścianę, sufit lub podłogę.

Czyszczenie po zgonach

W co gorszych przypadkach, mieszkanie wymaga wykonania prac remontowych. Konieczne jest niekiedy zerwanie podłogi, tapety, a nawet tynku ze ścian, gdyż w najdrobniejszych zakamarkach mogą się czaić szkodliwe substancje, które należy zneutralizować.

Ważną cechą, którą zazwyczaj wyróżniają się ekipy wykonujące czyszczenie po zgonach jest dyskrecja. Właściciele mieszkań ani bliscy zmarłego nie chcą, aby o lokalu zrobiło się głośno. Może to wpłynąć w przyszłości na jego sprzedaż, lecz co ważniejsze – może zostać odebrane jako brak szacunku do zmarłego.

Po co wykonuje się dezynfekcję lokalu po zgonie?

Czyszczenie po zgonach powinno nastąpić jak najszybciej po śmierci, gdyż odkażanie mieszkań i domów, w których ktoś zmarł nie należy do zadań ani łatwych, ani przyjemnych. Jest to proces złożony i niebezpieczny, dlatego powinno się go powierzyć profesjonalistom z tej dziedziny.

Ludzkie ciało po śmierci ulega rozkładowi. Najpierw zaczyna się rozkładać od wewnątrz, natomiast w krótkim odstępie czasu, procesy gnilne zaczynają zachodzić również na zewnątrz zwłok. Wydzielają się wtedy szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Osoby przebywające w pomieszczeniu, gdzie nastąpił zgon bez odzieży ochronnej narażone są na działanie drobnoustrojów, bakterii oraz chorób zakaźnych, jeśli zmarły na nie cierpiał.

W powietrzu unosi się trudny do zniesienia zapach tzw. trupi jad. Wdychany do płuc również ma wysoce szkodliwe działanie. Nie ma zatem wątpliwości, że taki lokal powinien zostać solidnie i gruntownie oczyszczony.

Ważne jest także, aby rodzina zmarłego lub właściciel mieszkania czy domu nie podejmowali się tej czynności na własną rękę. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy posiadają wiedzę, umiejętności, sprzęt, a co najważniejsze – doświadczenie. Ekipa sprzątająca nie tylko zutylizuje skażone krwią, fekaliami czy też płynami ustrojowymi przedmioty takie jak meble i dywany, ale i oczyści powietrze z intensywnego, nieprzyjemnego zapachu.

Czyszczenie po zgonach

Efekt czyszczenia po zgonach

Lokal po dokonaniu koniecznych czynności takich jak oczyszczanie, dezynfekcja, utylizacja oraz ozonowanie powinien być gotowy do oddania do dalszego użytku, bez zmartwień o potencjalne zarazki i choroby. Mieszkanie czy dom w zależności od poziomu skażenia może wymagać jednak dalszych, pogłębionych prac remontowych.

Jest to jednak kwestia indywidualna, dotycząca poszczególnych sytuacji z kategorii przypadków najcięższych.

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!