Jak uniknąć zapchania filtra DPF i FAP?
Data: gru 6, 2019 Kategoria: Firmy motoryzacyjne, Przedsiębiorcy z WarszawyMontowane w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych filtry DFP i FAP, mają za zadanie oczyszczać gazy spalinowe ze szkodliwych cząstek stałych. Skutecznie zatrzymują 15% pierwotnych zanieczyszczeń, przyczyniając się do ochrony środowiska. Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej, ich montaż jest obowiązkowy, w przypadku samochodów z silnikiem diesla. Narażone na stałe oddziaływanie cząstek stałych, podatne są za zapchanie, a tym samym obniżenie sprawności samochodu.
Konsekwencje zabrudzonego filtra DFP
Nie poddawane konserwacji i czyszczeniu filtry prowadzą do wyraźnie gorszej pracy silnika, pogorszenia osiągów, a w końcu do zatarcia silnika. Awaria następuje na skutek nagromadzenia się zbyt dużej ilości osadu i zapychania filtrów. Niekiedy zanieczyszczenia powstają w wyniku niedokładnego spalania sadzy w procesie dopalania. Sprzyjają temu: cykliczne ruszanie i hamowanie, gaszenie silnika po zaledwie kilku kilometrach, częste i długotrwałe stanie w korkach. Pojemność filtra i jego zdolności samodzielnego i szybkiego oczyszczania spadają ponadto wraz z wiekiem samochodu. Jak więc prawidłowo użytkować filtry i nie dopuścić do ich zapychania?
Ochrona filtra DPF i FAP
- Podstawą jest odpowiednia eksploatacja auta z zamontowanym filtrem. Jeśli jesteś kierowcą typowo miejskim, poruszającym się w niewielkich odległościach, raz na jakiś czas wyjedź na autostradę lub drogę ekspresową. Nie bez znaczenia dla silnika jest praca na wyższych obrotach, które sprzyjają samodzielnej regeneracji filtra i oczyszczaniu. Proces ten wskazany jest średnio co 1000 km, a prędkość zapobiegająca zapychaniu powinna wynosić 120km/h przez czas przynajmniej 15 minut. To idealna procedura wypalania zapchanego filtra DFP i FAP.
- Dodatkowo wskazana jest regularna wymiana oleju (co 15 tys. kilometrów). Nie bez znaczenia jest również wysokiej jakości paliwo ze wspomagaczem wypalania sadzy np. K2 DFP.
- Jeśli zauważyłeś spadek osiągów, zastosuj środek do regeneracji filtrów.
- Zgłaszaj się na regularne przeglądy techniczne.
- W przypadku trwałego zapchania filtra konieczne jest wsparcie dobrego mechanika, który zastosuje tzw. regenerację i czyszczenie filtra DPF. Obie metody przywracają funkcjonalność filtra na poziomie 99%.
- Nie przesadzaj z tuningiem elektrycznym. Błędne skorygowanie wtrysku paliwa, może negatywnie wpłynąć na proces spalania i sprzyjać gromadzeniu się w filtrze cząsteczek sadzy. Jak sprawdzić, czy tuning został przeprowadzony prawidłowo? Zwróć uwagę na proces dymienia. Zwiększone wyraźnie wskazuje na przeciążenie jednostki napędowej, a tym samym większą eksploatację filtra.
- Upewnij się o szczelności turbosprężarki, która przepuszcza olej silnikowy do komory spalania.
Przestrzeganie kilku zasad zapewni dobrą kondycję silnika na wiele tysięcy kilometrów. Należy pamiętać, że każdy z silników ma swoje rezerwy mocy, a filtr to część, która narażona jest na największą eksploatację. Kierowcy powinni być wyczuleni również na zawór recyrkulacji spalin. Jego działanie, polega na zmniejszaniu emisji tlenków azotu przez cofanie do układu dolotowego spalin. Minusem EGR jest spadek efektywności po kilku latach użytkowania samochodu, sprzyjając zbieraniu się w jego wnętrzu mieszanki sadzowo-olejowej. Zawór EGR powinien więc być poddawany regularnym przeglądom technicznym. Krok ten zdecydowanie wydłuży żywotność filtrów DFP i FPA.
Wymiana płynu katalitycznego, jako warunek działania filtra
FAP, czyli mokra odmiana filtra DFP, którego działanie opiera się na węgliku krzemu i ceryny. To specjalny preparat katalityczny, wtryskiwany do paliwa, który umożliwia automatyczne oczyszczanie filtra w niższej temperaturze, niż ta, która jest potrzebna w przypadku DFP. Mowa tutaj o prawie 100 stopniach Celsjusza różnicy. W rezultacie samochód zyskuje zdolność do wydajnej i częstej jazdy po mieście na niższych obrotach. Eksploatacja płynu katalitycznego jest wolna, a jego niski poziom sygnalizuje kontrolka na desce rozdzielczej. W większości przypadków uzupełnianiem płynu zajmują się warsztaty samochodowe. Jego aplikację można przeprowadzić samodzielnie, po przejechaniu 120 tys. kilometrów. Należy pamiętać, o wlaniu większej ilości płynu co pozwoli na płynne dawkowanie substancji do spalanego paliwa i jednoczesną ochronę filtra przed zapychaniem. Tankowanie należy przeprowadzić na włączonym silniku, a po uzupełnieniu przejechać 15-minutową trasę z prędkością około 100 km/h. Ponadto wskazane jest również stosowanie niskopopiołowych olejów silnikowych, które regenerują silnik i zapobiegają jego przedwczesnej eksploatacji. Trwałość filtra FPA zależy również od techniki przyspieszania, a ta wskazana jest równomiernie i nigdy z najniższych obrotów.