Filtry patronowe – jak je konserwować?

Prawidłowo działający system filtracji w zakładach przemysłowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Do tego świetnie sprawdzają się filtry patronowe, wyróżniające się dużym poziomem filtracji powietrza i przechwytywania nawet najmniejszych cząsteczek stałych. Filtry patronowe najczęściej występują w postaci wkładów filtracyjnych. 

Co wyróżnia filtry patronowe? 

Filtry patronowe mają bardzo podobne działanie do popularnych filtrów workowych. Różnią się jednak o wiele lepszą filtracją powietrza, co zawdzięcza swojej budowie oraz postaci, w jakiej występują. Wkład filtracyjny jest o wiele praktyczniejszy, gdyż czyste powietrze jest z powrotem wtłaczane do pomieszczenia, a zanieczyszczenia pozostają na jego strukturalnej powierzchni. 

Kluczową rolę w działaniu filtra patronowego odgrywa jego budowa, składającego się z patrona oraz komory. Patron to nic innego jak cylindryczny element sprasowanego filtra, umożliwiającego oczyszczenie powietrza na kilkudziesięciu metrach. Wielkość patronu filtracyjnego ma zatem znaczenie przy wyborze całego wkładu. 

Działanie filtra patronowego jest bardzo proste – zanieczyszczenia są odprowadzane z urządzenia i zasysane do komory z wkładem patronowym. Wszystkie cząsteczki pozostają na powierzchni filtra, a czyste powietrze jest ponownie wtłaczane do pomieszczenia przez dedykowaną do tego komorę. Filtry patronowe umożliwiają oczyszczenie powietrza w 99,95%. 

Typy filtrów patronowych dla przemysłu 

W przypadku filtrów patronowych na rynku najczęściej można spotkać te w kształcie walca. Są one najpopularniejsze, a także najchętniej wykorzystywane ze względu na dużą dostępność dedykowanej obudowy. Wkład filtracyjny patronowy w kształcie walca równomiernie przechwytuje zanieczyszczenia, skutecznie oczyszczając powietrze. 

Obecnie dostępne są również wkłady patronowe owalne i stożkowe. Wyróżnia się także filtry patronowe płaskie. 

filtr

W zależności od potrzeb, można wybierać spośród wkładów patronowych o różnych rozmiarach, dostosowując ich wielkość do posiadanej obudowy. Poszczególne filtry różnią się także od siebie materiałem filtracyjnym, co bezpośrednio wpływa na jego właściwości. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu filtrów patronowych? 

Istotną kwestią przed zakupem filtrów patronowych jest ustalenie, jaką funkcję powinien on spełniać. W zależności od jego przeznaczenia, filtry będą się od siebie różnić wielkością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. 

Wybierając filtr do zakładu przemysłowego zwróćmy szczególną uwagę na jego wielkość. Im większa powierzchnia wkładu filtracyjnego patronowego, tym więcej metrów kwadratowych będzie przez niego oczyszczane. Nawet  najmniejsze wkłady są w stanie przefiltrować już kilkadziesiąt metrów kwadratowych. 

Innym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę jest materiał wykonania oraz dodatkowe zabezpieczenia. Filtry patronowe wykonuje się najczęściej z celulozy, poliestru lub celulozo-poliestru. Dobrze jeśli filtr jest pokryty specjalną warstwą tworzywa PTFE, zapewniającą lepszą filtrację. 

Filtr patronowy świetnie sprawdza się w przemyśle spożywczym, metalurgicznym czy lakierniczym. Można go z powodzeniem wykorzystać również w branży meblarskiej oraz budowlanej. 

Konserwacja i czyszczenie filtrów patronowych 

Decydując się na filtry patronowe do zakładu przemysłowego, należy pamiętać o jego regularnej konserwacji i czyszczeniu. Pomimo wysokiej skuteczności, zanieczyszczone cząsteczki muszą się osadzać we wkładzie filtra, dlatego co jakiś czas konieczne jest wyczyszczenie komory.

Czyszczenie wkładów patronowych przeprowadza się przez systemy filtracyjne za pomocą sprężonego powietrza. Dzięki temu wkład, na którym osadzone są zanieczyszczenia zaczyna się ruszać w przeciwną stronę, a drobiny odrywają się od niego i przedostają do specjalnego zbiornika. 

Zadbane filtry, które są regularnie czyszczone wydłużają swoją żywotność i trwałość, dzięki czemu pojedyncze wkłady nie wymagają tak częstej wymiany. Filtry patronowe to ekologiczna i wydajna inwestycja, niezbędna w każdym zakładzie przemysłowym.