Doskonalenie umiejętności zarządzania jakością według standardów ISO 9001 – jakie kursy warto rozważyć?

Zwiększająca się konkurencja na rynku w wielu sektorach handlu, transportu czy szeroko pojętej produkcji sprawia, że wielu przedsiębiorców szuka sposobów na wyróżnienia się.

Znalezienie sposobu na to, aby zyskać przewagę nad konkurencją, a jednocześnie zadbać o wizerunek swojej marki, nie należy jednak do najprostszych zadań. Dlatego też wielu właścicieli firm stawia na wygodne, ale jednocześnie zobowiązujące rozwiązanie – poprawę zarządzania jakością wg. standardu ISO 9001.

Obecnie dostępne są różnego rodzaju szkolenia i kursy ISO 9001, dzięki którym możliwe jest sprawne wdrożenie standardu do codziennych działań przedsiębiorstwa. Zysk jaki niesie za sobą przeszkolenie personelu z ISO 9001 oraz wykorzystanie potencjału standardu ISO 9001 sprawia, że na takie rozwiązanie decydują się zarówno małe, jak i duże firmy.

Zarządzanie jakością według standardów ISO 9001

Do najpopularniejszych strategii zarządzania jakością należy zaliczyć normę ISO 9001. Uznawana jest ona za najważniejszy System Zarządzania Jakością, który sprawdza się w niemal każdej organizacji. Wykorzystanie w tworzeniu procedur wymogów ISO 9001, a następnie uzyskanie certyfikatu przy współpracy z uprawnioną jednostką akredytacyjną, pozwala na zwiększenie prestiżu przedsiębiorstwa i umożliwia wejście na rynki międzynarodowe.

Zarządzenie jakością wg. ISO 9001 sprawdza się w każdej organizacji – niezależnie od jej wielkości, sektora w jakim się znajduje, a także podejmowanych działań. Jej uniwersalność, a także dostępność kursów i szkoleń sprawia, że wielu właścicieli firm decyduje się na poddanie audytom i przeszkolenie pracowników w zobowiązujących wymogów.

Międzynarodowy standard ISO 9001 – najważniejsze informacje

System Zarządzania Jakością ISO 9001 to wymogi dla organizacji, które zakładają nieustanny oraz zrównoważony rozwój na rynku w swoim sektorze. Sama norma opiera się na 8 filarach, dzięki którym możliwe jest zwiększenie konkurencyjności na rynku, a tym samym pozyskaniu nowych kontrahentów oraz klientów. Do najważniejszych zasad ISO 9001 zalicza się zatem:

  • zorientowanie na wysokie potrzeby klienta,
  • kwestie przywództwa – jego zaangażowanie w proces zachodzących zmian oraz kontrolę nad podejmowanymi działania,
  • zwiększenie zaangażowania zatrudnionych pracowników poprzez szkolenia,
  • zmiana działań na podejście procesowe,
  • ciągłe doskonalenie firmy, jak i zachodzących w niej procesów,
  • zmiany podejścia do zarządzania na formę systemową,
  • podejmowanie decyzji dot. rozwoju zgodnie z wymogami standardu,
  • lepsza, korzystna współpraca z kontrahentami.

W jakich organizacjach ISO 9001 znajdzie swoje zastosowanie?

Wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 jest całkowicie dobrowolne. Z racji tego, że jest uznawane za system uniwersalny, może go wprowadzić każda organizacja, niezależnie od jej wielkości, dochodów czy miejsca rejestracji. Nie ma również znaczenia, czym się zajmuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że ISO 9001 cieszy się największą popularnością w sektorze produkcji, handlu oraz transportu. To właśnie tam możliwe jest maksymalne wykorzystanie wszystkich procedur standardu.

Okazuje się zatem, że o certyfikację powinny postarać się organizacje, którym zależy na wzbudzeniu zaufania wśród klientów poprzez nieustanne dostarczanie produktów i usług wysokiej jakości. Dodatkowo certyfikacja wspiera rozwój efektywności i lepszą organizację pracy. Zrównoważony rozwój to dla wielu przedsiębiorców niezwykle istotny aspekt prowadzenia działalność, a certyfikacja ISO 9001 umożliwia przyspieszenie całego procesu.

Kurs ISO 9001 – jaki wybrać?

Samo wdrożenie procedur ISO 9001 jest rozległym i czasochłonnym procesem. Dodatkowo nie jest możliwe jego samodzielne wprowadzenie, gdyż trzeba przy tym skorzystać z pomocy akredytowanej jednostki certyfikującej. Obecnie dostępne są różnego rodzaju kursy pozwalające na zdobycie umiejętności z zakresu zarządzania jakością – głównie według standardów ISO 9001.

Jednym z często wybieranych kursów ISO 9001 jest szkolenie Audytora Wiodącego ISO 9001, umożliwiające rejestrację w systemie IRCA jako certyfikowany audytor z zakresu zarządzania jakością.

Podobnie jak szkolenie na Audytora Wewnętrznego ISO 9001, dzięki któremu możliwe jest pełnienie obowiązków audytora zarządzania jakością wg. standardów ISO 9001. Szkolenie jest przeznaczone dla wyznaczonych pracowników działu, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i pragną zdobyć nowe umiejętności.

szkolenie

Szkolenie dla Audytora Wewnętrznych Zintegrowanych Systemów Zarządzania ISO 9001 przeznaczone jest dla pracowników odpowiedzialnych za przeprowadzanie audytów wewnętrznych i pełnomocników ds. systemów zintegrowanych.

Dla jednostek, które pragną zdobyć certyfikat z ISO 9001 przygotowano specjalne szkolenia, mające na celu pomóc w przygotowaniu organizacji do audytu, a także opracowania niezbędnej dokumentacji.