Czy warto korzystać z doradztwa zawodowego będąc dorosłą osobą?

Utrata pracy lub niemożność znalezienia innego, stałego miejsca zatrudnienia jest bardzo frustrującym doświadczeniem, który wiąże się ze stresem i wieloma nerwami.

Problem ten dotyczy bardzo wielu osób i zazwyczaj nie wynika z niechęci, lecz często wiąże się ze skomplikowaną sytuacją życiową. Trudność znalezienia pracy może być związana z urlopem macierzyńskim lub zdrowotnym, jak również długoterminowym pobytem za granicą. Dzisiejszy rynek pracy stale i bardzo dynamicznie się zmienia, zaś aktualne oczekiwania wielu pracodawców też są już inne, niż były zaledwie kilka lat temu.

Priorytety się zmieniają, z tego właśnie powodu wiele dotychczas cenionych i dobrze opłacanych branż powoli odchodzi w zapomnienie. Dziś na rynku pracy szansę na sukces mają głównie osoby młode, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Dzisiejsi dwudziestolatkowie dorastali w XXI wieku, przez co mieli szansę wybrać swoją ścieżkę edukacji tak, aby ich kariera zawodowa w przyszłości była możliwie jak najlepsza.

Aktualnie na rynku pracy najczęściej poszukiwane są osoby z wykształceniem IT. Globalna cyfryzacja spowodowała, że informatycy są na wagę złota. Nie zmienia to jednak faktu, że inne branże nadal znakomicie funkcjonują, jednakże wymagają od swoich pracowników świeżego spojrzenia na świat. Z tego właśnie powodu wielu pracodawców woli wybrać do firmy młode osoby, które często nawet nie mają odpowiedniego doświadczenia.

Dzieje się tak, ponieważ młodzi ludzie są niejako gwarancją dobrego pracownika, który szybko i bez wysiłkowo uczy się nowych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że osoby mające 40/50 lat nie mają już szansy na zrobienie kariery. W tym przypadku bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednie kwalifikacje.

Każda dorosła osoba powinna pamiętać, że niemożność znalezienia pracy często może wynikać z nieaktualnych kompetencji zawodowych, które z upływem lat się przedawniły i siłą rzeczy nie spełniają już oczekiwań dzisiejszego rynku pracy.

Czy warto korzystać z doradztwa zawodowego będąc dorosłą osobą?

Każda osoba, która ma trudności ze znalezieniem pracy i nie może odnaleźć dla siebie stałego miejsca zatrudnienia powinna skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. W takich sytuacjach nie należy bać się szukać pomocy, ponieważ nie jest to nic złego. Doradztwo zawodowe dla dorosłych to doskonale rozwiązanie, które może skutecznie rozwiązać dany problem.

Mogłoby się wydawać, że doradztwo zawodowe przeznaczone jest głównie dla młodzieży, lecz nic bardziej mylnego. Tak się w Polskim systemie utarło, że doradcy zawodowi mocno związani są systemem edukacji, jednakże wielu z nich pracuje w innych instytucjach, które oferują pomoc dla dorosłych już osób. Doradztwo zawodowe dla dorosłych skupia się przede wszystkim na zasobach i ograniczeniach osoby, która ma problem ze znalezieniem pracy.

Zadaniem doradcy zawodowego jest zaplanowanie procesu wejścia na rynek pracy, który często wiąże się z koniecznością aktualizacji i dostosowania kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych danej osoby. Doradca zawodowy służy też wsparciem i pomocą prawną, edukacyjną, czasem też emocjonalną, niekiedy finansową.

doradcy zawodowi

Doradztwo zawodowe dla dorosłych – gdzie szukać pomocy?

EPALE jest europejską, wielojęzyczną platformą, która oferuje pomoc z zakresu doradztwa zawodowego. Instytucja jest w pełni finansowana przez program ERASMUS+, należąc do jednego z elementów strategii Unii Europejskiej. EPALE służy bowiem do promowania możliwości kształcenia się dla wszystkich osób dorosłych.

Do załogi EPALE należy wykwalifikowana kadra specjalistów z dziedziny kształcenia dorosłych, są to: edukatorzy, instruktorzy, doradcy, konsultanci i badacze. Celem platformy jest pomoc wszystkim osobom, które chcą rozszerzyć swoje dotychczas zdobyte kompetencje zawodowe i znaleźć pracę w swoim zawodzie.

Celem EPALE jest wspieranie i wzmacnianie pozycji zawodów bezpośrednio związanych z kształceniem osób dorosłych. Z tego powodu platforma jest doskonałym miejscem dla wszystkich, którzy czują, że nie spełniają oczekiwań dzisiejszego rynku pracy.