Co wiemy o Zamku Sarny?
Data: paź 26, 2020 Kategoria: BlogZamek Sarny jest miejscem wyjątkowo wartym odwiedzenia. Choć zwiedzając pałac w dużej mierze spotkamy się z pustką i próbami jej zapełniania, to kryje on w sobie mnóstwo ciekawostek. Kiedy powstał Zamek Sarny? Co warto o nim wiedzieć?
Krótka historia Zamku Sarny
W 1590 roku Fabian von Reichenbach funduje ufortyfikowany dwór obronny. Składało się na niego:
- Dom Bramny,
- Dom Czeladny,
- Dwór Główny,
- Dwór Letni,
- Folwark.
Około 70 lat później rodzina Götzenów nadaje mu kształt pałacowy, zachowany do dzisiaj. W ramach dokonanej przebudowy doszło do rozbudowania Domu Czeladnego tak, by pełnił funkcję skrzydła powstającego pałacu, na jaki przerobiono dwór. Warto też wspomnieć o urokliwym, zabytkowym parku, w którym aż 10 drzew to liczące sobie przeszło 300 lat, okazałe dęby szypułkowe. Hrabstwo Götzen przyczyniło się również do powstania kaplicy św. Jana Nepomucena. Niestety, cały rozkwit przerwała II wojna światowa, po której zamek mocno podupadł. Liczne grupy wandali regularnie rozkradały go z dobytku.
Dopiero od 2014 roku renowacją zamku zajęła się fundacja będąca własnością osób prywatnych, a czas rewitalizacji jest przewidziany na ok. 20 lat. Wspominany wcześniej dom Bramny pełni obecnie funkcję stylowej kawiarni, do której można zajrzeć codziennie.
Kaplica Jana Nepomucena
Według legend św. Jan Nepomucen został skazany na męczeńską śmierć poprzez tortury oraz zrzucenie go z mostu do Wełtawy. Powodem było odmówienie wyjawienia tajemnicy spowiedzi Zofii Bawarskiej, żony Wacława IV. Król podejrzewał żonę o niewierność, lecz ostatecznie nie znaleziono na to żadnych dowodów. Hrabstwo Götzen, aby uczcić bohaterskiego męczennika, wzniosła na jego cześć wspaniałą kaplicę. Do dziś można w niej podziwiać pięknie zachowane malowidła. Nie byłoby w tej kaplicy nic niezwykłego, gdyby nie to, że niebywale wyróżnia się ona swoim rozmiarem. Podczas wojny trzydziestoletniej i epoki reformacji była ona symbolem protestu i przynależności do Kościoła Katolickiego.
Freski wymalowane na suficie przedstawiają życie męczennika, mianowanego patronem rodziny fundującej kaplicę oraz zakonu jezuitów. Na malowidłach wyraźnie podkreślono również dogmat o niepokalanym poczęciu, a także o obcowaniu świętych. Współcześnie właściciele dobytku organizują w kaplicy koncerty muzyki dawnej.
Niesamowite odkrycie na terenie Zamku Sarny
Ci, którzy uważają, że dobrze już znają Zamek Sarny, zakładając, że nie da się ich już niczym zaskoczyć, muszą zweryfikować swoją wiedzę. Otóż podczas prowadzonych we wrześniu prac remontowych, odkryto pozostałości polichromowanego stropu, którego datę powstania szacuje się na 1590 rok. Na belkach i deskach stropowych w niewiarygodnie dobrym stanie zachowały się bogate wzory. To nie wszystko. W tej samej sali odkryto również fragmenty sgraffito oraz relikty podstropowych fryzów. Na parterze rezydencji ujawniono fragmenty dekoracji, pochodzące jeszcze z XVII wieku. Z kolei w kondygnacji mieszczącej w sobie pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym, pięknie zwanej piano nobile odkryto pochodzącą z późnego baroku dekorację, przedstawiającą efektowny kielich.
Liczne odkrycia przyczyniają się do podniesienia wartości historycznej obiektu; trwają intensywne prace, mające na celu konserwację zabytku, a w 2021 roku obiekt ma być udostępniony do zwiedzania.
Zamek Sarny – ostatnie dziesięciolecie
- W roku 2010 Fundacja Brytyjska pod patronatem księcia Karola starała się o przejęcie nieruchomości, lecz się to nie powiodło z różnych przyczyn formalnych.
- W ramach przejęcia przez fundację prywatną w 2014 roku, rozpoczęły się pierwsze od dawna prace remontowe.
- Już w ciągu pierwszego roku prac udało się odnowić dach na pochodzącym z 1660 roku spichlerzu.
- Lipiec 2015 r. przynosi I Międzynarodową Letnią Szkołę Muzyki Dawnej, a już miesiąc później doszło do zapoczątkowania cyklu „Muzyka Dawna w Hrabstwie Kłodzkim”.
- Rok później, w lipcu 2016, odbyła się II edycja Międzynarodowej letniej Szkoły muzyki Dawnej, wraz z cyklem koncertów Arte dei Suonatori.
- W 2017 roku udostępniono do użytku publicznego Dom Branny oraz kaplicę św. Jana Nepomucena.
Projekt Europejski Szlak Zamków i Pałaców umożliwia zdobywanie wiedzy na temat historycznych miejsc w Polsce oraz po stronie czeskiej, dzięki czemu możemy łatwo dowiedzieć się, jak bogata jest nasza rodzima kultura, a przy okazji zyskać mnóstwo pomysłów na interesujące wycieczki z nutą historii w tle. Odwiedź stronę castlesandpalaces.eu/pl już dzisiaj!