Zadbaj o prawidłowe wykonanie Twojej instalacji kanalizacyjno-wodnej

Budując dom, warto zadbać w profesjonalne wykonanie wszelkiego rodzaju instalacji, które podłączane są w budynku. Jedną z instalacji, o której szczegółowe i dokładne wykonanie należy zadbać – jest instalacja kanalizacyjno-wodna.

Na co zwrócić uwagę podczas zakładania instalacji kanalizacyjno-wodnej w domu?

Projektując oraz wprowadzając bezpośrednio instalację kanalizacyjno-wodną w budynku mieszkalnym, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie rozwiązania projektowe dotyczące prowadzenia prac z instalacjami wykonywanymi w budynku. Warto też pamiętać, że istotne jest zorganizowanie materiałów umożliwiających zbudowanie prawidłowej instalacji kanalizacyjno-wodnej, które zapewnią bezawaryjność działania oraz zachowanie norm wynikających z wymogów prawa budowlanego. Odnosząc się do narzędzi, które konieczne są podczas montażu instalacji kanalizacyjno-wodnych w budynkach, powinno zaopatrzyć się przede wszystkim w:

  • Zgrzewarki doczołowe
  • Zgrzewarki do muf
  • Zgrzewarki warsztatowe oraz elektrooporowe
  • Akcesoria do zgrzewarek oraz montażu rur

Zgrzewarki wszelkiego typu mają na celu pomóc w wykonaniu prawidłowych połączeń rurowych pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji kanalizacyjno-wodnej w budynku. W przypadku wykorzystania profesjonalnych narzędzi można śmiało mówić o prawidłowym wykonaniu montażu instalacji. Należy posiadać również odpowiednią, kompleksową wiedzę na temat sposobu montażu. Jeżeli zajmujemy się samodzielnie budową i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy – warto powierzyć montaż instalacji kanalizacyjno-wodnej profesjonalnym firmom, które zajmują się kompleksowym montażem oraz posiadają profesjonalne narzędzia do wykonania takiej usługi.

montaż instalacji

 

Jak wygląda prawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjno-wodna?

Prawidłowo zamontowana i zaprojektowana instalacja kanalizacyjno-wodna pozwala na bezproblemowy przepływ wody i ścieków wewnątrz budynku wraz z ich odprowadzeniem do środowiska i oczyszczalni. Do prawidłowego montażu instalacji wodnych wykorzystuje się zgrzewarki do rur, które pozwalają wykonać mocne i szczelne połączenie rurowe, które nie ulegną uszkodzeniu nawet w przypadku długotrwałego działania wody, na które narażona jest instalacja kanalizacyjno-wodna. Warto też mieć na uwadze, że do zalet prawidłowo wykonanej i zamontowanej instalacji wodnej można zaliczyć brak późniejszych komplikacji w użytkowaniu, brak konieczności remontów instalacji oraz przede wszystkim spokój ducha.

Czego unikać przy montażu instalacji wodnych?

Podstawowym błędem, który można zauważyć podczas wykonywania instalacji kanalizacyjno-wodnej jest wykorzystanie niskiej jakości materiałów, które nie spełniają określonych norm oraz powodują szybszą konieczność serwisowania instalacji. Warto nadmienić, że uszkodzenie któregokolwiek elementu instalacji może spowodować zalanie nawet całego obiektu mieszkalnego, doprowadzając do konieczności remontu całego domu bądź mieszkania. Drugim ogromnym błędem, jakiego dopuszczają się osoby montujące instalacje wodne, jest tak zwana „prowizorka”. Krótko mówiąc – montaż instalacji kanalizacyjno-wodnej bez odpowiednich narzędzi, bez połączeń zgrzewanych, które nie przepuszczają wody, jest wręcz proszeniem się o kłopoty i ogromnym błędem podczas montażu. Warto więc unikać firm, które nie posiadają zbyt wielu dobrych opinii na rynku. Montaż instalacji należy powierzać profesjonalistom bądź zająć się tym osobiście – jednak w takim przypadku trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia i materiały.

Czy warto zlecić montaż profesjonalistom?

Montując instalację kanalizacyjno-wodną w budynku warto pomyśleć o powierzeniu tej usługi profesjonalnej firmie zajmującej się montażem wszelkiego rodzaju instalacji, która w wyposażeniu firmy będzie posiadała zgrzewarki, zdzieraki do rur i wiele innych akcesoriów. Dzięki takiej decyzji można mieć pewność, że materiały wykorzystane do budowy instalacji jak i same narzędzia i urządzenia, które są potrzebne do prawidłowego montażu – będą z najwyższej półki. Podchodząc odpowiedzialnie do tematu montażu instalacji kanalizacyjno-wodnej w budynku warto mieć na uwadze, że przyszłe usterki wynikające z błędów w montażu mogą mieć opłakane skutki w przyszłości,  powodując zalanie bądź uszkodzenia całej konstrukcji budynku mieszkalnego.