Okulary progresywne – kiedy możemy je stosować, jak działają?

Osoby cierpiące na prezbiopię, powodującą obniżenie ostrości wzroku zarówno z bliska jak i z daleka mają często niemały problem z doborem odpowiednich okularów korekcyjnych. W standardowym przypadku sprawa kończy się zwykle na dwóch parach szkieł, jednych do „chodzenia” i drugich, do czytania. Rozwiązanie takie jest jednak często bardzo niepraktyczne i coraz chętniej zastępowane nowymi, wielofunkcyjnymi okularami progresywnymi. Jak działają, kiedy można je zastosować i jak powinny zostać dobrane?

Okulary progresywne w prezbiopii – skuteczny sposób na starczowzroczność

okulary progresywneokulary progresywne WrocławSoczewki progresywne, w przeciwieństwie do standardowych soczewek jednoogniskowych, zostały stworzone z myślą o osobach potrzebujących skutecznej korekcji wady wzroku zarówno do bliży, jak i do dali. Przypadłość taka spotyka przede wszystkim osoby po 40 roku życia, doświadczające tzw. prezbiopii – choroby związanej z naturalnymi procesami starzenia się i słabnięcia struktur budujących oko i odpowiadających za ostrość widzenia. Ze względu na pogarszający się wzrok, osoby starsze często odsuwają znajdujące się blisko przedmioty od siebie, np. podczas czytania, jednak nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że widzenie z daleka staje się dla nich także coraz bardziej uciążliwe. Okulary progresywne mogą wspomóc ich codzienne życie, eliminując potrzebę noszenia kilku par okularów dopasowanych do różnych sytuacji.

Jak działają soczewki progresywne?

Standardowe szkła stosowane w okularach progresywnych podzielone są na trzy główne strefy, odpowiadające za ostre widzenie do każdej odległości. Rozmieszczenie stref w obrębie soczewki było przez wiele lat dopracowywane na bazie naturalnych zachowań człowieka, tak by ułatwić korzystanie z okularów progresywnych i nie zaburzać zdolności widzenia w określonych sytuacjach. Każde okulary progresywne zawierają:

  • obszar dali, umieszczony w górnej części soczewki, pozwalający na wyostrzenie obrazu znajdującego się w dużej odległości. Gdy patrzymy na wprost, to właśnie górna część soczewki okularowej stanowi naturalny punkt skupienia wzroku;
  • obszar pośredni, znajdujący się w centralnej części soczewki, nazywany także strefą progresji. Dzięki obecności obszaru pośredniego, przejście pomiędzy strefą do dali i do bliży jest bardziej płynne, a okulary nie sprawiają kłopotów przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się znacznie bliżej, a więc np. deskę rozdzielczą samochodu czy ekran komputera;
  • Obszar bliży, zlokalizowany w dolnej części soczewki, traktowany jako strefa optymalna do czytania oraz obserwacji przedmiotów znajdujących się blisko oka. Jego działanie jest zbliżone do standardowych okularów do czytania, choć same okulary progresywne eliminują konieczność korzystania z nich na co dzień.

Soczewki progresywne zmieniają moc optyczną w zależności od strefy, dlatego początkowo mogą być dość nienaturalnym dodatkiem powodującym dolegliwości w postaci bólu głowy czy gorszego samopoczucia. To jedne z tych okularów, do których trzeba się przyzwyczaić, najlepiej podczas codziennych, bezpiecznych sytuacji. Trudno oczekiwać, by osoba po odebraniu nowych okularów progresywnych była gotowa na kierowanie pojazdami – okres przystosowania oczu do tego typu soczewek może potrwać od kilku dni do miesiąca, dlatego nie należy rezygnować z nich już po pierwszym dniu.

 

Klinika okulistyczna Wrocław

 

Gdzie kupić okulary progresywne – Opole, Gliwice, Wrocław, Legnica, Oleśnica

Obecnie każdy okulista i optometrysta może zalecić pacjentowi zastosowanie okularów progresywnych, szczególnie gdy pojawiają się u niego pierwsze oznaki prezbiopii. Aby jednak odpowiednio dopasować moc optyczną okularów, przygotowywanych na indywidualne zamówienie dla każdego pacjenta, warto wybrać gabinet okulistyczny doświadczony w leczeniu pacjentów z prezbiopią. W Opolu, Gliwicach, Wrocławiu, Legnicy, oraz Oleśnicy działają od niedawna specjalistyczne centra optyczno-okulistyczne OneDayClinic, których oferta obejmuje kompleksowe badania wzroku przygotowujące do wyboru odpowiednich okularów progresywnych. Podczas wizyty pacjenci mogą liczyć także na badania pod kątem pierwszych oznak jaskry, zaćmy oraz innych chorób wzroku związanych z wiekiem, prowadzących do znacznego pogorszenia się ostrości wzroku i często ukrywanych właśnie pod objawami typowych wad wzroku.

Wybór okularów progresywnych jest korzystny nie tylko dla osób prowadzących na co dzień pojazdy i wymagających optymalnej korekcji okularowej w każdej odległości, ale też dla wszystkich, którzy nie chcą męczyć się z ciągłą wymianą okularów na nowe. Wygoda, jaką niosą jest zdecydowanie warta przetrwania początkowego etapu przejściowego i przyzwyczajenia się do zupełnie nowego wymiaru widzenia.