Nauka nurkowania dla początkujących

Nauka nurkowania

Spośród wszystkich sportów wodnych, to nurkowanie daje nam największe możliwości i pozwala na kontakt ze światem podwodnym. Dzisiaj, mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o naukę nurkowania. Jest to bardzo popularna dyscyplina sportowa, przez co oferty szkół nurkowania wciąż rozszerzają swoją ofertę.

Nurkowanie może stanowić dyscyplinę sportową, hobby, a także pracę. Wielu jest zawodowych nurków, którzy wciąż badają florę i faunę oceanów lub pomagają w poszukiwaniach poszlak dowodowych. Umiejętność ta jest więc wymagana w wielu przypadkach.

nurek-w-morzu-z-rybami

PADI jako podstawowy stopień umiejętności

Kursy nurkowania PADI, jest skrótem zaczerpniętym z języka angielskiego i oznacza organizację instruktorów pływania, divemasterów i wszystkie centra nurkowe, w których przeprowadzane są kursy. Dziś, możemy wyjechać na specjalny turnus, podczas którego będziemy się uczyć podstawowych umiejętności związanych z nurkowaniem. PADI zapewnia nam zapoznanie się z najważniejszymi zagadnieniami i czynnościami, jakie obejmują kurs nurkowania.
Osoby, które chcą nauczyć się umiejętności nurkowania, mają dziś możliwość wyjechania w odległe zakątki świata, gdzie panują najlepsze warunki na naukę.

Kurs Open Water Diver PADI zapewnia nam uzyskanie stopnia podstawowego. Kurs ten należy do najbardziej popularnych i najbardziej cenionych kursów nauki nurkowania na całym świecie. Program ten umożliwia każdemu z nas opanowanie podstawowych umiejętności nurkowych. Po ukończeniu kursu, uczestnicy otrzymują specjalny certyfikat, który uznawany jest na całym świecie – Open Water Diver PADI. Certyfikat ten uprawnia nas do samodzielnego nurkowania do 18 metrów.
Większość chętnych, wybiera weekendowe kursy, które trwają 4 dni. Obejmują one zgłębienie teorii, praktykowanie nurkowania w basenie oraz na otwartej przestrzeni.
Nauczanie na kursie odbywa się w małych grupach, które liczą tylko kilka osób. Nurkowanie dla osób początkujących jest bowiem zupełnie czymś nowym. Instruktorzy muszą więc przekazać jak najwięcej pożytecznej wiedzy wszystkim uczestnikom kursu. Ćwiczenia praktyczne z kolei mają są nieco trudniejsze – dla osób, które po raz pierwszy mają kontakt z nurkowaniem, rozpoczęcie ćwiczeń może być trudne. Instruktorzy są osobami doświadczonymi, posiadającymi certyfikaty, wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, które pomoże każdemu nowicjuszowi podczas pierwszych lekcji nurkowania.

ludzie-nurkujacy-w-basenie

Możliwości warsztatowe

Dobra szkoła nurkowania zapewni nam uzyskanie wielu różnych certyfikatów. Jednak aby ukończyć kursy, należy opanować wszystkie umiejętności, jakie powinien posiadać nurek. W szkole nurkowania nauczymy się pływać w płetwach, z ciężkim sprzętem oraz poszczególnymi metodami.
Pierwsze lekcje nurkowania obejmują bardzo dokładne zapoznanie się ze sprzętem do nurkowania oraz jego rodzajami. Instruktor pokaże nam, jak w prawidłowy sposób założyć okulary, maskę oraz cały strój. Czynności te muszą zostać wykonane bardzo dokładnie, by zapewnić sobie bezpieczne nurkowanie.
Różne są specjalizacje, jakich można się nauczyć podczas kursu nurkowania. Spośród najpopularniejszych, można wyróżnić:

  • Nurkowanie nocne,
  • Nurkowanie wrakowe,
  • Kurs nurkowania nawigacyjnego,
  • Poszukiwanie i wydobywanie,
  • Nurkowanie ze skuterem podwodnym,
  • Nurkowanie na wzbogaconym powietrzu,
  • Nurkowanie w suchym skafandrze.

Możliwości warsztatowe, jakie daje nam dobra szkoła, pozwolą nam zdobyć potrzebne certyfikaty do wykonywania pracy, hobby lub zostania instruktorem nurkowania.

Warto dodać, że kursy nurkowania są przeznaczone nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla dzieci. Najmłodsi nurkowie są jednak uczeni oddzielnie ze względu na inny tok nauczania. Jest on ściśle związany z większymi limitami – dzieci mogą nurkować samodzielnie na głębokości 12 metrów, gdzie osoby dorosłe pływają na głębokości do 18 metrów.