Najlepsze metody nawożenia

Rozrzutnik obornika to specjalistyczny sprzęt służący do precyzyjnego i jednolitego nawożenia gleby. Maszyna rolnicza dodatkowo rozdrabnia obornik lub może służyć jako przyczepa dla kiszonek. Jak wybrać najlepszy model sprzętu? Jakie specyfikacje warto wziąć pod uwagę?

Jak wybrać rozrzutnik do nawożenia?

Zakup rozrzutnika to inwestycja na lata. Przed zakupem konkretnego modelu warto więc wziąć pod uwagę kilka czynników, które bezpośrednio oddziałują na jego pracę: rodzaj podwozia, jakość użytej stali, typ konstrukcji, rozmiar opon i rodzaj mechanizmu rozdrabniającego i rozrzucającego obornik. Specyfikacje te odegrają istotną rolę zarówno w sposobie, jak i jakości nawożenia. Nie można pominąć również kwestii powierzchni gospodarstwa, w którym sprzęt będzie używany. Ponadto część modeli oferuje dodatkowo opcję wapnowania i nawożenia kompostem. Głównym zadaniem rozrzutnika jest precyzyjne i bardzo dokładne rozrzucanie nawozów tak, by gleba w równym stopniu została użyźniona.

Sprzęt występuje w różnej kategorii ładowności. Mniejsze rozrzutniki oferują załadunek od 3 do 6 ton. Duże maszyny, przeznaczone do pracy na obszernych gospodarstwach oferują ładowność od 8 nawet do 12 ton. Bardzo ważną kwestią jest również średnica kół w danym rozrzutniku. Najlepsze maszyny, nawet o dużej ładowności, wyróżniają się minimalnym naciskiem opon na podłoże, co wyklucza powstawanie bruzd. Zaawansowane modele rozrzutników zostały ponadto wyposażone w deflektory lewy i prawy z możliwością regulacji ich położenia. Przesuwanie obornika w tym przypadku zapewnia taśma, napędzana łańcuchem lub też przesuwające się razem z podłogą, ścianki maszyny. Warto również zastanowić się nad rodzajem rozstrząsacza. Na rynku dostępne są modele z wyrzutem bocznym, przednim lub tylnym. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość osi rozrzutnika. Producenci oferują maszyny jednoosiowe oraz z podwoziem typu tandem, w których zastosowano osie sztywne.

Pole - maszyny rolnicze

Sporym zainteresowaniem cieszą się również rozrzutniki z osiami skrętnymi. Na wyróżnienie na pewno zasługuje rozrzutnik jednoosiowy, którego wyróżnia duża zwrotność i łatwość prowadzenia maszyny. Co więcej, nie ingeruje on zbytnio w podłoże, nie naruszając jego struktury. Rozrzutnik z jedną osią to doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających użytki zielone i twardsze podłoże. Najtańszą opcją jest rozrzutnik typu tandem. To maszyna dla osób szukających dobrego rozrzutnika obornika w niskiej cenie. Ten rodzaj sprzętu doskonale sprawdzi się w kukurydzy, trawie, kiszonkach i życie. Podobną specyfikację ma rozrzutnik typu tridem z osiami skrętnymi. Wybierając rozrzutnik przeznaczony do dużego gospodarstwa, warto wziąć pod uwagę sprzęt z przesuwaną podłogą, ścianami i opcją adaptera. W ten sposób w jednej maszynie otrzymujemy kilka sprzętów.

Gdzie kupić maszyny rolnicze?

Na Dolnym Śląsku działa firma Jaskot zajmująca się kompleksowym zaopatrzeniem rolnictwa oraz firm komunalnych i leśnych. Firma od 1990 roku zaopatruje dolnośląskie gospodarstwa w najwyższej jakości polskie i zagraniczne maszyny rolnicze. Marki dostępne w firmie Jaskot:

  • Deutz – Fahr
  • Zetor
  • SaMASZ
  • Kverneland
  • Merlo
  • Pronar
  • Sipma
  • Lely

Ciagniki dostępne w firmie Jaskot

 

Dane kontaktowe

Siekierczyn 267,

59-818 Siekierczyn

(+48) 75 724 44 03

jaskot.pl

 

Czy warto zainwestować w rozrzutnik?

Rozrzutnik to opłacalna inwestycja. Dobrej klasy maszyna może być wykorzystywana nie tylko do nawożenia, ale też transportu kiszonek. Dodatkowo wszechstronność zastosowania, pozwala na użycie sprzętu do nawożenia torfem, kompostem, czy też nawozami naturalnymi. Bogaty wybór modeli i ich szerokie możliwości pozwalają na idealne dopasowanie sprzętu do potrzeb każdego gospodarstwa. Rozrzutnik to inwestycja na długie lata, dlatego tym bardziej opłacalna. Zastosowane w niej konstrukcje stalowe nie zużywają się szybko i nie wymagają serwisowania. Na tle innych sprzętów rolniczych, rozrzutniki wyróżniają się bardzo długą żywotnością i znikomą awaryjnością. To maszyna, która poprawi jakość i wydajność pracy, nawet najmniejszego gospodarstwa.