Na czym polega specyfika treningu krav maga?

Nauka samoobrony jest niezwykle istotna w codziennym życiu. Trudno przewidzieć, kiedy pojawi się zagrożenie, a nasze życie bądź życie naszych bliskich stanie pod znakiem zapytania.

Warto zatem poświęcić swój czas na naukę podstaw samoobrony, dzięki czemu w obliczu trudnych sytuacji staniemy naprzeciw napastnika z podniesioną głową.

Jedną z najskuteczniejszych sztuk walki, które stawiają przede wszystkim na samoobronę, jest Krav Maga. Technika walki koncentruje się na wykorzystaniu swoich predyspozycji do tego, aby pokonać przeciwka. Co istotne – może się jej nauczyć każdy. Na czym polega specyfika treningu Krav Magi? Dlaczego Krav Maga jest tak skuteczna?

Krav Maga – skuteczna sztuka samoobrony

Krav Maga powstała w latach 30. ubiegłego wieku, jako połączenie innych sztuk walki oraz boksu. W technice walki wykorzystywane są podstawy boksu, judo, aikido czy karate. Początkowo Krav Maga była elementem szkolenia izraelskich Sił Obronnych, stąd też bardzo często jest uznawana za izraelską sztukę walki.

W praktyce jednak Krav Maga nie powinna być wykorzystywana do szukania sposobności do sprawdzenia swoich umiejętności w walce. Jej pierwszą i podstawową zasadą jest fakt, że może być ona wykorzystywana jedynie w samoobronie, w momencie, kiedy nie można uniknąć starcia z przeciwnikiem.

Stąd też wynika jest specyfika – uczestnicy na treningu uczą się jak wykorzystać swoje naturalne odruchy ludzkie w momencie zagrożenia. Dlatego też Krav Maga jest uznawana na całym świecie za najskuteczniejszą sztukę samoobrony.

Jak wygląda trening Krav Magi?

Krav Maga to specyficzna sztuka walki, która skupia się w głównej mierze na samoobronie. Poszczególne sekwencje ruchu, pomimo tego, że znajdują swoje zastosowanie również w innych sztukach walki, są nastawione przede wszystkim na obronę siebie oraz innych osób, które znajdują się w pobliżu zagrożenia.

Z tego też powodu podczas treningów uczestnicy uczą się zadawania szybkich i skutecznych ciosów, aby w jak najkrótszych czasie pokonać przeciwnika bez narażania siebie na niebezpieczeństwo.

Trening Krav Magi, ze względu na swoją specyfikę, uczy tego, że każdy z chwytów może uszkodzić i unieszkodliwić przeciwka. Oprócz tego, że podczas treningu uczestnicy są uczeni wykorzystywania swoich predyspozycji, a także ludzkich odruchów pojawiających się w sytuacji zagrożenia życia, poznają podstawowe techniki, pozwalające na szybką reakcję.

Najczęściej wykorzystywane w samoobronie są różnego rodzaju pchnięcia, kopnięcia oraz uderzenia w okolicach twarzy i głowy, a także brzucha czy stawów. Ból, który za pomocą wyważonego ciosu można sprawić przeciwnikowi, skutecznie go unieruchamia.

Krav Maga nie polega na tym, aby zrobić poważną krzywdę przeciwnikowi w momencie zagrożenia życia. Chodzi przede wszystkim o wykonanie prostych ruchów samoobrony, aby go unieszkodliwić na tyle, aby móc uciec.

treningi krav magi

Jak zacząć trenować Krav Magę?

Jak zacząć trenować Krav Magę? Jest to bardzo proste – konieczne jest zapisanie się na trening do doświadczonego instruktora i przekonanie się na własnej skórze, jak to wygląd. Idąc na trening, na przykład do JB Akademia, każdy z uczestników nauczy się podstaw samoobrony i wykorzystywania jej w chwili bezpośredniego zagrożenia.

Treningi Krav Magi są skierowane dla każdego i nie trzeba mieć do nich żadnych specjalnych predyspozycji czy umiejętności. To doświadczony trener nauczy wykorzystywania własnego ciała i siły do samoobrony. Poszczególne sekwencje ruchu czy określona technika to jedynie podstawa – w praktyce one ewoluują.