Meble rehabilitacyjne – jak można je doposażyć?

Współczesne meble rehabilitacyjne coraz lepiej wychodzą naprzeciw licznym potrzebom korzystających z nich pacjentów. Ogromnym plusem staje się możliwość ich rozbudowania o dodatkowe elementy, dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej funkcjonalne.

W jaki sposób możemy zatem doposażać meble rehabilitacyjne i czym powinny odznaczać się elementy doposażające, by służyć jak najdłużej?

 

Najczęstsze elementy doposażenia do mebli rehabilitacyjnych

Najczęściej zaopatrujemy się w dodatkowe szafki, dzięki którym pacjenci mają łatwy dostęp do najpotrzebniejszych im rzeczy osobistych. Warto wiedzieć o tym, że nie mogą to być zwykłe szafki, jakie znajdujemy w salonach meblowych. Wybór pada również na:

  • przenośne stoliki na kółkach,
  • stoliki na łóżka typu tablet,
  • materace przeciwodleżynowe.

Wiele zależy od tego, czy doposażamy umeblowanie wykorzystywane w placówce medycznej, czy też zaopatrujemy się w nie samodzielnie w czterech ścianach. Warto wiedzieć także o możliwości uzyskania dofinansowania sięgającego nawet 90% ceny zakupywanego wyposażenia.

 

Doposażenie rehabilitacyjne – na co warto zwracać uwagę?

Poniżej krótki opis najczęściej zakupywanego doposażenia do mebli rehabilitacyjnych, ze szczególnym naciskiem na cechy, którymi wyróżniają się dobrej jakości, komfortowe w użytkowaniu udogodnienia. Jak zatem dobrze doposażyć sprzęt rehabilitacyjny?

 

Szafka do łóżka – jaka powinna być?

Nie decydujemy się na typowe szafeczki ze sklepów meblowych, w dużej mierze ze względu na zbyt niską trwałość. Potrzeby pacjenta w czasie rehabilitacji są szczególne, a jeśli chodzi o placówki medyczne, mebel musi spełniać również określone wymagania, których nie spełnia typowy mebel sypialniany.

Chodzi przede wszystkim o odporność na środki dezynfekcyjne, stosowane w placówkach praktycznie codziennie. Z szafek będących na wyposażeniu łóżek rehabilitacyjnych korzystają przede wszystkim osoby niepełnosprawne, przez co meble te są dużo bardziej narażone na niewłaściwe użytkowanie i obicia. Warto wziąć też pod uwagę samą specyfikę łóżka, przy którym znajdują się dodatkowe zabezpieczenia. Oznacza to, że dobrze dobrana szafka ma określoną wysokość, lub nawet jest doposażona w specjalny podwyższany blat, na którym można podawać pacjentom posiłek lub leki.

Zazwyczaj oferowane meble zapewniają możliwość schowania takiego dodatkowego blatu, gdy nie jest potrzebny, by mebel nie zajmował więcej miejsca niż to konieczne. Dobrze, gdy szafka jest wyposażona w kółka, by można było ją w razie potrzeby ustawić w inny, wygodniejszy w korzystaniu sposób.

Doposażenie rehabilitacyjne można znaleźć w sklepie internetowym X-REH.PL

Podstawka do łóżka typu tablet

Praktyczne, często wykorzystywane rozwiązanie, dzięki któremu pacjent może w komfortowych warunkach zjeść posiłek lub w wygodnej odległości ułożyć przy sobie potrzebne w danej chwili rzeczy. Warto zwrócić uwagę na uchwyty oraz ograniczniki, dzięki którym podstawka nie będzie przesuwała się w niekontrolowany sposób. Często istnieje możliwość zamówienia takiej podstawki od razu podczas zaopatrywania się w łóżko, dzięki czemu otrzymujemy całość w jednym kolorze i nie musimy także martwić się o szukanie jej oddzielnie w innym miejscu, płacąc dodatkowo za przesyłkę kurierską.

Rozwiązanie takie umożliwia m.in. sklep internetowy x-reh.pl. Kolejnym plusem zamawiania podstawki od razu z łóżkiem jest pewność idealnego dopasowania podstawki do danego modelu łóżka, dzięki czemu użytkowanie staje się jeszcze bardziej komfortowe.

 

Zestaw przedłużający do łóżek

Ceny łóżek rehabilitacyjnych potrafią być zawrotne, tymczasem organizm małego pacjenta robi swoje i po prostu rośnie… Aby odciążyć kieszenie rodziców, nie pomniejszając przy tym komfortu dziecka, w ofercie dostępne są specjalne zestawy przedłużające do łóżek, dzięki czemu możemy zyskać aż do 20 dodatkowych cm. Z tego typu zestawów korzyść mają nie tylko dzieci, czasem jedno łóżko służy po kolei osobom o różnym wzroście, a zastosowanie zestawu przedłużającego pozwala dowolnie dopasować jego wymiary do potrzeb aktualnego użytkownika. Dużym plusem takiego zestawu jest zawarcie w nim łatwego w samodzielnej instalacji stelażu oraz gotowych już na nową długość barierek bocznych.

 

Doposażenie mebli medycznych na wagę złota

Dobrze dobrane doposażenie podnosi komfort pacjentów podczas rehabilitacji, a przy tym – jak się okazuje – pozwala nawet na dokonanie niemałej oszczędności. Warto o nich wiedzieć, zaopatrując się w innowacyjne rozwiązania, dzięki którym niepełnosprawność stanie się nieco mniej uciążliwa.