Kupno mieszkania w Warszawie – nowe czy z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania to duże zobowiązanie, dlatego nic w tym dziwnego, że wiele osób przed ostatecznym wyborem zastanawia się, jaką nieruchomość kupić – z rynku wtórnego czy pierwotnego.

Bez wątpienia każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, przez co wybór lokalizacji jest jeszcze trudniejszy. Co się bardziej opłaca kupić w Warszawie?

Mieszkania z rynku wtórnego – wady i zalety

Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często określane są jako nieruchomości pochodzące „z drugiej ręki”. Oznacza to tylko, że przed momentem sprzedaży były one już wcześniej zamieszkane przez innego właściciela lub jeśli prawnie należą do osoby fizycznego. Co interesujące, mieszkaniem z rynku wtórnego nazwiemy również nieruchomość, która wcześniej została zakupiona u dewelopera, a następnie sprzedana przez poprzedniego właściciela.

Mieszkania w Warszawie pochodzące z rynku wtórnego w większości znajdują się w centrum miasta bądź dzielnicach zlokalizowanych w niewielkiej odległości od niego. Są one urządzone i wykończone bądź przeznaczone do generalnego remontu – nierzadko również konieczności wymiany wszystkich instalacji i podłączeń.

Dostosowanie takiego mieszkania do własnych potrzeb wymaga niezwykłej cierpliwości od nabywcy, gdyż mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo takie mieszkania bardzo często są obciążone wysokim czynszem, funduszem remontowanym i innymi zobowiązaniami, na które jako mieszkaniec nie będziemy mieć wpływu.

Zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest niska cena za metr kwadratowy, która jest zdecydowanie niższa niż mieszkań z rynku pierwotnego. Warto jednak pamiętać o tym, że takie mieszkania wymagają remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trudno jest również przewidzieć nagłe awarie, a także problemów z pionami na klatkach schodowych.

Zalety i wady nowych mieszkań

Mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie coraz częściej powstają na obrzeżach, dzięki czemu osoby, pragnące ucieczki od centrum stolicy, mogą wybierać z wielu ofert proponowanych przez deweloperów. Zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest przede wszystkim wysoka dostępność nieruchomości, a także ich lokalizacja. Nowe osiedla są zamknięte, przez co wyróżniają się zwiększonym bezpieczeństwem.

Zaletą mieszkań od dewelopera jest również świetna lokalizacja, blisko terenów zielonych oraz infrastruktury powstającej w niewielkiej odległości. Coraz więcej inwestorów oferuje nabywcom mieszkania na osiedlach zamkniętych z własną infrastrukturą – sklepami spożywczymi, przedszkolem czy żłobkiem. To doskonała alternatywa dla osób poszukujących mieszkania z potencjałem inwestycyjnym.

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na fakt, że mieszkania z rynku pierwotnego pomimo odległości od centrum, są świetnie z nim skomunikowane. Otwierane są nowe połączenia komunikacji miejskiej, w większość miejsc dociera również linia metra, a w bardziej odległe osiedla mogą korzystać z połączeń kolejowych. Dzięki temu można uniknąć korków i w krótkim czasie dostać się do miejsca pracy nawet w najgorszych godzinach szczytu.

Wiele osób jednak nie decyduje się na zakup mieszkania „z pierwszej ręki” ze względu na wysokie ceny za metr kwadratowy. Takie mieszkania są znacznie droższe niż pochodzące z rynku wtórnego, a dodatkowo wymagają również urządzenia od zera.

Opcjonalnie zawsze można wybrać mieszkanie gotowe do zamieszkania, wykończone „pod klucz”. Warto jednak pamiętać, że takie mieszkanie, pomimo stosunkowo wysokiej ceny, ma lepsze możliwości inwestycyjne, a także będzie sprawiało mniej problemów i będzie tańsze w utrzymaniu, niż nieruchomości z rynku wtórnego.

kupno mieszkania w Warszawie

Jakie mieszkanie w Warszawie lepiej kupić?

Decydując się na zakup mieszkania w Warszawie o wiele bardziej opłacalne jest zainwestowanie w nieruchomości z rynku pierwotnego. Jako nabywcy nie kupujemy kota w worku, a jednocześnie inwestujemy w mieszkanie znajdujące się w atrakcyjnej okolicy, w niedalekiej odległości od centrum. Warte uwagi są przede wszystkim segmenty w Wilanowie, czyli domy w zabudowie szeregowej z dostępem do własnego ogródka.

Nowe inwestycje na Wilanowie zachęcają do kupna mieszkania w ciekawej lokalizacji, z dostępem do wszystkich udogodnień oraz terenów zielonych. Wilanów to dzielnica z ogromnym potencjałem, nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tam na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego.