Jakie znieczulenie stosuje się w przypadku gastroskopii?

Gastroskopia jest badaniem, które wykonuje się w celu sprawdzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze żołądka, przełyku oraz dwunastnicy, aby ocenić stan tych narządów i odkryć ewentualne nieprawidłowości. Dowiedz się nieco więcej na temat tego, jak wykonuje się takie badanie oraz kiedy warto jest je zrobić.

Czym jest gastroskopia?

Jest to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu do górnej części przewodu pokarmowego kamery. Jest to badanie profilaktyczne, które pozwala ocenić wygląd ścian przełyku oraz żołądka, elastyczność ścian oraz ilość i kolor soku żołądkowego. Podczas gastroskopii bardzo często pobierany jest materiał do badania histopatologicznego.

Jakiego rodzaju znieczulenie stosuje się przed wykonaniem gastroskopii?

Gastroskopia jest badaniem, przed którym stosuje się znieczulenie częściowe. Pacjent nie odczuwa żadnego bólu, ale pozostaje świadomy. Jednak wprowadzenie do gardła, a następnie do przełyku elastycznej rurki zakończonej kamerą może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a przede wszystkim z odruchem wymiotnym. Z tego właśnie względu coraz więcej osób decyduje się na wykonanie go podczas znieczulenia ogólnego.

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym – jak przebiega?

Znieczulenie ogólne, jakie podawane jest pacjentowi przed gastroskopią nie wymaga stosowania rurki dotchawniczej. Na kilka minut przed badaniem pacjentowi dożylnie podawany jest środek, który usypia go na kilkanaście minut. W takim przypadku na sali zabiegowej obecny musi być również anestezjolog, który czuwa nad prawidłowością procesu znieczulenia ogólnego. W czasie, gdy pacjent śpi, lekarz wprowadza do przewodu pokarmowego rurkę. Po wybudzeniu nie doskwierają żadne nieprzyjemne dolegliwości. Może jednak pojawić się senność, dlatego pacjent nie powinien samodzielnie prowadzić samochodu. Niekiedy zdarza się również delikatne podrażnienie gardła.

Kiedy warto wykonać gastroskopię?

Wykonanie badania, jakim jest gastroskopia jest wskazane szczególnie w przypadku pacjentów, u których:

  • podejrzewa się chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
  • występują objawy choroby refluksowej (odbijanie, zgaga itd.),
  • problemy z przełykaniem,
  • występują niepokojące dolegliwości związane z górnym odcinkiem układu pokarmowego (np. krwawe wymioty),
  • pojawia się ból w klatce piersiowej o niejasnej przyczynie,
  • nastąpił gwałtowny spadek masy ciała.

Gastroskopia pozwala na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego, co pozwala zweryfikować ewentualne nieprawidłowości w tym obszarze. Lekarz może także pobrać wycinek niepokojącej zmiany, jeśli uzna to za konieczne.

Jak przygotować się do badania?

Przede wszystkim należy zapisać się na to badanie. W tym celu należy znaleźć sprawdzony gabinet, w którym wykonywana jest gastroskopia. Jelenia Góra to jedno z wielu miast w całej Polsce, w którym bez problemu można taki znaleźć. Badanie to można wykonać zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i prywatnie.

znieczulenie

Gastroskopia nie wymaga szczególnego przygotowania. Jeśli jest wykonywana rano, to pacjent powinien być na czczo. Jeżeli ma być wykonany w godzinach popołudniowych to należy powstrzymywać się od jedzenia przez około 6 godzin. Pacjent, który zdecydował się na znieczulenie ogólne musi również powstrzymać się od spożycia płynów na 4 godziny przed badaniem.

W przypadku przyjmowania na stałe leków należy skonsultować wcześniej z lekarzem to, czy można je zażyć przed badaniem, czy lepiej jest zrobić to dopiero po jego zakończeniu. Niektóre środki farmakologiczne mogą bowiem zniekształcać prawdziwy obraz żołądka oraz przełyku, co uniemożliwi prawidłowe zinterpretowanie otrzymanych wyników.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania gastroskopii?

Gastroskopia ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia częściowego lub ogólnego, nie jest możliwa do wykonania u wszystkich pacjentów. Jednym z głównych przeciwwskazań do poddania się temu badaniu jest świeżo przebyty zawał serca. Nie wykonuje się go również u pacjentów z chorobą wieńcową, a także niewydolnością oddechową. Wprowadzenie do jamy ustnej rurki może nasilić objawy, które jej towarzyszą.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest również trudne do opanowania nadciśnienie tętnicze oraz niedociśnienie. Lekarz może odmówić wykonania gastroskopii również u pacjentów, którzy po zastosowaniu znieczulenia częściowego nie chcą współpracować.

Gastroskopia to badanie, które pozwala skutecznie ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego. Warto się na nie zdecydować nawet profilaktycznie, gdyż umożliwia wykrycie wielu poważnych chorób we wczesnym stadium i zastosowanie skutecznego leczenia.