Jakie są skutki uboczne wszywki alkoholowej i jak ich uniknąć?

Choroba alkoholowa powoduje często niebezpieczne i uciążliwe zmiany w organizmie człowieka, wpływając negatywnie m.in. na układ nerwowy, odporność, układ krążenia oraz stan psychiczny. Alkohol, jako silna substancja psychoaktywna, zaburza funkcjonowanie wielu ważnych organów, w tym wątroby oraz mózgu. Jego częste spożywanie w nadmiernych ilościach może prowadzić do poważnych uszkodzeń, które nie łatwo jest wyleczyć.

Im wcześniej zdamy sobie sprawę ze szkodliwego działania alkoholu na nasz organizm, tym łatwiej będzie nam zrezygnować z jego spożywania. Niestety, jest to substancja silnie uzależniająca, bardzo często więc nie jesteśmy w stanie wygrać walki z nałogiem bez profesjonalnej pomocy i wsparcia najbliższych. Dodatkowo również objawy związane z odstawieniem alkoholu bywają niezwykle bolesne i dokuczliwe, co często zniechęca pacjentów do leczenia.

Jak pozbyć się alkoholu ze swojego życia?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie „jak przestać pić?”. To zawsze bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników proces, związany z wielomiesięczną kuracją i wyrzeczeniami. Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest podjęcie specjalistycznego leczenia oraz udział w terapii, które skutecznie pomogą zwalczyć pragnienie picia.

Jest to jednak zawsze spore wyzwanie dla każdej osoby zmagającej się z alkoholizmem, wymagające silnej woli oraz wytrwałości. Aby proces zdrowienia stał się łatwiejszy, warto zrozumieć, co tak właściwie dzieje się z naszym organizmie zarówno w trakcie spożywania alkoholu, jak i po jego odstawieniu.

Jak poradzić sobie z trudnościami, które pojawiają się po odstawieniu z alkoholu?

Regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do wielu chorób oraz zaburzeń, wywołanych szkodliwymi toksynami, które przedostają się do organizmu. Po odstawieniu tej używki, nasze ciało oraz narządy wewnętrzne potrzebują czasu, aby wrócić do swojego pierwotnego stanu i pozbyć się uszkodzeń, wywołanych szkodliwą substancją.

Proces zdrowienia organizmu trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i wiąże się z wieloma uciążliwymi wyzwaniami dla człowieka, którym trzeba podołać. Należą do nich m.in.:

  • bezsenność,
  • zmiany w mózgu,
  • niepokój i lęki,
  • nadmierne pobudzenie.

Podczas gdy organizm chorego dochodzi do siebie po odstawieniu alkoholu, a narządy zaczynają się regenerować, pacjent musi zmierzyć się z zespołem abstynencyjnym, czyli z objawami, będącymi skutkiem nagłego zaprzestania picia.

Zmiany w mózgu wywołane odstawieniem alkoholu

Aby poradzić sobie z zaburzeniami funkcji mózgu, w postaci pogorszenia pamięci, zdolności werbalnych czy braku zdolności skupienia nie wystarczy jedynie zaprzestać picia. Odbudowa komórek mózgu możliwa jest dzięki profesjonalnej terapii oraz odpowiednio dobranym lekom, które złagodzą objawy i pomogą w powrocie do zdrowia. Ważne jest więc, by skorzystać z pomocy specjalisty i regularnie uczęszczać na spotkania.

Bezsenność

Osoby, które odstawiły alkohol, miewają często kłopoty z zaśnięciem oraz regeneracją. Co więcej sen nie daje im wystarczającego odpoczynku, przez co odczuwają także ciągłe zmęczenie. Ten stan bywa niezwykle uciążliwy i może powodować poważne zaburzenia nastroju oraz problemy z koncentracją. Warto wówczas zastosować alternatywne środki, w postaci marihuany medycznej o dużej zawartości CBD, która wycisza i uspokaja, pomagając zwalczyć bezsenność.

Zaburzenia lękowe oraz pobudzenie

Równie uciążliwym skutkiem odstawienia alkoholu są zaburzenia lękowe, które mogą prowadzić do silnych problemów psychicznych. Także w tym przypadku pomocny może okazać się olejek CBD, zmniejszający tego typu objawy. Skutecznym sposobem radzenia sobie z lękiem jest również psychoterapia, która pozwala zrozumieć problem i znaleźć sposób na uniknięcie nagłych, niekontrolowanych ataków.

alkohol

Zespół odstawienia alkoholowego wiąże się często także z nadmiernym pobudzeniem organizmu, a czasem także majaczeniem czy halucynacjami. Jeśli objawy te są wyjątkowo silne, konieczna jest stała kontrola pacjenta w warunkach szpitalnych. W przypadku gdy nie zagrażają one życiu chorego, skuteczne mogą okazać się wszelkie metody, które wyciszą organizm, np. medytacja, joga czy hipoterapia. Pomocne w niwelowaniu pobudzenia organizmu bywa również stosowanie olejku CBD.