Jak wygląda proces fumigacji drewna?

Fumigacja jest często stosowana w transporcie międzynarodowym. Jej szczególne znaczenie upatruje się w kontekście drewnianych skrzyń czy też palet, które w trakcie podróży mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Fumigacja pomaga w efektywny sposób pozbyć się ich.

Fumigacja – co to takiego?

Fumigacja jest procesem zwalczania szkodników. Skupia się głównie na organizmach zagnieżdżających się w drewnianych elementach takich jak skrzynie transportowe czy palety.

Ukryte w drewnie owady i gryzonie potrafią przebyć cały świat, roznosząc przy tym wszelkiego rodzaju zarazki i choroby. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się ich po wielu krajach, stosuje się metodę fumigacji, czyli gazowania. Używa się w tym celu dymu, pary lub gazu. Ograniczona, zamknięta przestrzeń zostaje wypełniona pestycydami, które uśmiercają szkodniki.

Przedmiot lub budynek należy w pierwszej kolejności wypełnić materiałem gazoszczelnym, który nie przedostanie się na zewnątrz, chroniąc zarówno fumigatora, jak i osoby postronne przez szkodliwym działaniem gazów. Sam gaz, czy też dym pozostawia się na okres od kilku do kilkunastu dni, po których następuje rozszczelnienie, wywietrzenie oraz weryfikacja, czy proces przebiegł pomyślnie. Sposób ten sprawdza się w fumigacji większych konstrukcji takich jak dom, kościół lub magazyn.

Obiekty mniejsze np. palety, meble lub opakowania poddaje się dwuetapowej fumigacji. Najpierw drewno się osusza poprzez półgodzinne podgrzewanie go do temperatury około pięćdziesięciu stopni, a następnie odkaża gazem, który przez swoją ciężkość opada ku ziemi, a nie unosi się w powietrzu. Gaz ten jest bezwonny, nie pozostawia również trwałych śladów bytności.

Do fumigacji używa się fosforowodoru, który mimo tego, że jest silnie toksyczny, w odpowiedniej dawce pozostaje bezpieczny dla roślin – co jest znaczące w kontekście fumigacji zbóż czy nasion.

Aby przeprowadzić fumigację, należy posiadać kwalifikacje zezwalające na pracę z silnymi, niebezpiecznymi chemikaliami. Cały proces przebiegać powinien pod okiem specjalisty, w ograniczonych, szczelnych warunkach przestrzennych.

Elementy eksportowe, importowe poddane fumigacji oznacza się zgodnie ze standardem ISPM15 oraz IPPC, czyli standardem Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin. W wypalonym symbolu znaleźć można informacje o sposobie zabezpieczenie danego drewna, kodzie ISO oraz numerze nadanym przez Krajową Organizację Ochrony Roślin.

 

W jakim celu przeprowadza się fumigację drewna?

Efektem procesu fumigacji jest eliminacja szkodliwych organizmów, które mogłyby być potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. “Oddymione” drewniane elementy i konstrukcje stają się wolne od szkodników, które w innym wypadku mogłyby swym niszczeniem drewna zagrozić poważnymi uszkodzeniami, stanowiącymi niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Fumigacja pozwala pozbyć się szkodników w postaci zarodników, larw, a także dorosłych osobników.

Zastosowanie drewna fumigowanego

Drewno fumigowane znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie – fumiguje się więźbę dachową, aby mieć pewność, że szkodniki nie uszkodzą dachu.  Stosuje się je przy budowie budynków, konstrukcji, mostów. Drewno po takim procesie występuje równie często w transporcie międzynarodowym, a także muzealnictwie w celu ochrony zabytkowych eksponatów podatnych na zniszczenia przez mikroorganizmy.

Podobną motywację spełnia instytucjach naukowych, zajmujących się archiwizowaniem zasobów. Oryginalne starodruki, dokumenty, pamiątki przechowuje się w specjalnych, fumigowanych skrzyniach.

Również w rolnictwie, przetwórstwie oraz ogrodnictwie nieobce jest drewno fumigowane, gdzie spełnia rolę ochronną przed szkodnikami, chwastami.

drewno fumigowane

Zalety fumigacji drewna

Niewątpliwym atutem procesu fumigacji jest jego niezwykła efektywność oraz skuteczność. Po zakończeniu całej procedury, szanse na to, że jakiekolwiek owady czy gryzonie przetrwały są bliskie zeru.

Nie da się również ukryć, że eliminując szkodniki będące nosicielami potencjalnie niebezpiecznych chorób, obniża się, a wręcz niweluje ryzyko ich rozprzestrzeniania.

Fumigacja jest procesem nie pozostawiającym trwałych śladów na odkażonych przedmiotach czy budynkach. Fosforowodór jako gaz ciężki nie pozostaje w powietrzu, a rozprasza się w nim, nie powodując widocznych ani wyczuwalnych zmian.

Jest ona bezpieczna dla ludzi oraz środowiska, dlatego właśnie stosuje się ją na szeroką skalę. Nie należy jednak zapominać, że zamiast zajmować się tym zadaniem samemu lepiej oddać je w doświadczone ręce specjalistów.