Czym są koronki zębowe i czemu służą?

Koronka zębowa, to inaczej całkowite okrycie konkretnego zęba. Nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale pełni też funkcję ochronną i wzmacniającą.

Co więcej, można założyć ją zarówno na ząb naturalny, jak i implant. Generalnie wyróżnia się koronki ceramiczne, porcelanowe, wykonane z akrylu, złota lub szczególnego przeznaczenia stopu żelaza. Pozostaje zatem pytanie: czemu dokładnie służą i w jakich sytuacjach się je zakłada?

Koronki zębowe – kiedy je używamy?

Koronki zębowe stomatolodzy proponują w wielu sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy naturalny ząb jest bardzo zniszczony, martwy lub po leczeniu kanałowym. Taka osłonka zapewnia mu bowiem ochronę przed złamaniem i zabezpieczenie w przypadku wrodzonego braku szkliwa. Korony w postaci mostów stosuje się również wtedy, gdy widoczne są dość znaczne braki zębowe. Takie rozwiązanie umożliwia wypełnienie braków w taki sposób, iż pacjent na nowo odczuwa wielowymiarowy komfort  – zarówno podczas jedzenia, jak i innych codziennych czynności.

W trakcie wizyty w gabinecie, dentysta sam stwierdzi czy stan naszych zębów nadaje się do tego, by mocować na nich korony. Bywa bowiem, że jest to niemożliwe. Przeciwwskazaniem może być na przykład pozostałość zęba, który znajduje się nad dziąsłem lub znacznie zaawansowane procesy próchnicze.

Kiedy jednak stan naszych zębów pozwala na to, by założyć na nich korony, trzeba wybrać na jaki rodzaj osłonki najlepiej się zdecydować. Wiele zależy tu bowiem nie tylko od naszego budżetu, ale i oczekiwań co do preferowanego wypełnienia. Jakie zatem są rodzaje koron zębowych?

Jakie są rodzaje koron zębowych?

protetyka stomatologiczna warszawa

Korony protetyczne dzielimy na kilka typów. Wszystko zależy bowiem od tego z jakiego materiału zostaną one wykonane. I tak – po pierwsze, wyróżnia się korony pełnoceramiczne. Ten typ jest niezwykle estetyczny, prawie nie można odróżnić go od naturalnych, ludzkich zębów. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się go w uzupełnieniu braków z przodu szczęki. Po drugie, wyróżnia się korony metalowe, których podstawę stanowi stomatologiczna stal.

Nie jest ona jednak widoczna, zostaje w dalszym etapie procesu nakładania, ukryta pod porcelaną. Korony porcelanowe, to kolejny rodzaj uzupełnień tego typu. Zaleca się go pacjentom, którzy cierpią z powodu bardzo zniszczonych zębów, bo stanowi typ trwały i bardzo stabilny. Korony akrylowe, kompozytowe to już ostatni typ koron. Zazwyczaj traktowane są jako rozwiązania na chwilę. Mają kilka wad – między innymi fakt, że nie dają pełnego komfortu żucia.

Korony i endokorony

To na jaki rodzaj koron się zdecydujemy zależy nie tylko od naszych funduszy, ale i tego co zaproponuje stomatolog. Gdy wybór chcemy mieć naprawdę szeroki, warto znaleźć nowoczesny gabinet, który w swej ofercie proponuje pacjentom szereg opcji.

Na przykład w Poznaniu Implant.net, którego ofertę znajdziemy na stronie implnat.net.pl stosowane są korony protetyczne tworzone z kompozytu lub porcelany. Pacjentom proponowane są jednak również tak zwane endokorony, a więc nakłady Inlay i Onlay, a także wkłady koronowe, czyli porcelanowe uzupełnienia, których zadaniem jest efektowna obudowa leczonych uprzednio zębów.

Jak widać, opcji jest wiele. Aby jednak dobrze zdecydować, warto mieć możliwość wyboru i profesjonalnej opieki. Oddając swój uśmiech w ręce lekarzy, zadbajmy więc, by gabinet do którego trafimy był sprawdzony, nowoczesny i przede wszystkim – skuteczny!