Czy rozliczenie podatku w Niemiec jest obowiązkowe?

Rozliczanie podatków obowiązuje każdego, bez względu na to, gdzie on jest zatrudniony oraz w jakiej formie. W momencie rozliczania swoich podatków w Polsce z tytułu przychodów od polskiego pracodawcy i na podstawie pracy wykonywanej na terenie ojczyzny – wszystko wydaje się w miarę logiczne i proste. Po prostu należy w odpowiednim czasie w roku rozliczyć swój PIT na podstawie dokumentów od  pracodawcy. Komplikacje zaczynają się jednak wtedy, kiedy należy rozliczać się z pracy wykonywanej za granicą. Jak podejść do tego tematu i czy jeśli rozliczasz się z urzędem skarbowym w Polsce, to musisz również dokonywać rozliczenia w Niemczech? Kiedy masz taki obowiązek, a kiedy jesteś z niego zwolniony? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Kto i kiedy musi rozliczać się z podatku w Niemczech?

Osoby, które są obywatelami Polski, ale wykonują swoją pracę na terenie Niemiec, muszą rozliczać się ze swoich przychodów w swojej ojczyźnie. Jednak w niektórych przypadkach mają obowiązek również rozliczania się z niemieckim fiskusem. W przeciwnym razie grozi im kara grzywny, która naliczana jest za każdy miesiąc opóźnienia i nie wpłynie na jej złagodzenie informacja o tym, że podatnik rozliczył się w swojej ojczyźnie i po prostu zapomniał o rozliczeniu w kraju, w którym pracuje. Dlatego też przed podjęciem pracy za granicą lub na samym jej początku należy rozeznać się dokładnie w kwestii tego, czy musisz rozliczać się tylko w Polsce, czy obowiązuje Cię również konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym w Niemczech zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Do osób, które nie muszą tego robić, należą między innymi CI, którzy w ciągu roku zarobili w Niemczech mniej niż 8 820 euro w przypadku osoby samotnej albo 17 640 euro w przypadku małżeństwa. Z rozliczania się w Niemczech zwolnieni są również Ci, którzy zatrudnieni są u tylko jednego pracodawcy i należą do klasy I podatkowej oraz małżeństwa, w których obydwoje współmałżonkowie należą do klasy IV podatkowej.

Jeśli Twoje dochody w minionym roku w Niemczech przekroczyły 8 820 euro (lub dwa razy tyle w przypadku małżeństwa), to Twoim obowiązkiem jest rozliczyć swoje podatki również w kraju, w którym podejmujesz pracę. Taki obowiązek mają również osoby, które są zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy oraz Ci, którzy w minionym roku pobierali tak zwane niestandardowe wynagrodzenie, na przykład w formie odprawy. Do grupy osób nie zwolnionych z rozliczania się w Niemczech należą również osoby, które prowadzą własną działalność, a także osoby, które w minionym roku podatkowym zostały wdowcami lub rozwodnikami. Obowiązek rozliczania się w Niemczech dotyczy również tych osób, które pracują w tym kraju i dodatkowo pobierają dowolny rodzaj świadczeń socjalnych od niemieckiego rządu.

Nie rób tego sam, zaufaj profesjonalistom od podatków zagranicznych

Kwestie podatkowe są bardzo często skomplikowane i trudne do zrozumienia, nawet jeśli pracuje się w swojej ojczyźnie, a nie w innym kraju. Wyjeżdżają do pracy za granicę, należy się liczyć z dodatkowymi obowiązkami w tej kwestii. Aby to wszystko dobrze ogarnąć, warto skorzystać z profesjonalnych usług sprawdzonej firmy podatkowej, która specjalizuje się w rozliczeniach z zagranicy. Specjaliści z tego typu przedsiębiorstwa pomogą Ci zrozumieć wszystkie istotne kwestie, wyjaśnią Twoje obowiązki oraz przedstawią Twoje prawa, a także pomogą Ci dopełnić wszelkich formalności zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzięki temu uda Ci się uniknąć sporo stresu oraz jednocześnie będziesz miał pewność, że wszystko zostało dopilnowane i załatwione na czas, co z kolei przełoży się na brak kar finansowych za błędy w sprawozdaniu podatkowym oraz związane z niedostarczeniem dokumentów na czas czy to w Polsce, czy to za granicą. Zamiast ryzykować, że będziesz miał dodatkowe problemy i utrudnioną sytuację finansową, zgłoś się do firmy Tax-Pol i skorzystaj z ich profesjonalnego wsparcia, a na pewno nie pożałujesz.